Genel

Avrupa Uzay Ajansı LED’ler ile Uydu Takibi Yapacak

Avrupa Uzay Ajansı ESA, uydu takibi adına akıllı bir çözüme imza attı. Bu sene denenmeye başlanacak olan yeni yöntem kısaca uydulara LED takmaktan ibaret.

ESA tarafından duyurulan yeni gelişme Roma La Sapienze Üniversitesi  işbirliği sayesinde hayata geçti. La Sapienze laboratuvarında gerçekleştirilen deneyler sonucunda bulunan yöntem LED teknolojilerini kullanmayı öneriyor. LEDSAT adı verilen yöntem küp şeklindeki uyduların yüzeylerine LED ışıklar yerleştirerek teleskoplar ile görüntülenebilmesini sağlayacak.

ESA - CAD image of LEDSAT

LEDSAT uydularında toplam 140 adet LED ışığı bulunacak. Küp şeklindeki uydunun her yüzeyinde farklı renkte ışıklar kullanılarak Dünya’ya hangi yüzeyinin baktığı tespit edilebilecek. LED’ler çıplak gözle görülebilecek kadar parlak olmasa da bir teleskop yardımıyla rahatlıkla tespit edilebilecek ve amatör teleskop kullanıcıları bile bu uyduları takip edebilecek.

Araştırma ekibi üyesi Paolo Marzioli  uyduların arka planda görülen yıldızlar sayesinde konumlarının rahatça takip edilebileceğini belirtiyor.

LEDSAT team members during the TID tests at ESA/ESTEC
LEDSAT üzerinde çalışan ekip.

LED teknolojisi sadece uyduların tespiti için değil uzay çöpleri için de kullanılabilecek. Kullanım süresini dolduran uydular LED’ler sayesinde kolayca takip edilebilecek.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close