Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGiyilebilir TeknolojiGoogle, Fitbit’i Satın Aldı

Google, Fitbit’i Satın Aldı

Fitbit, giyilebilir teknolojinin önde gelen isimlerinden olan bir Amerikan şirketidir. Fitbit’in Google tarafından satın alınması 2019 yılında konuşulmaya başlanmıştı. Google’ın, şirket kullanıcılarının kişisel verilerini koruyacağının güvencesini vermesiyle Fitbit’in satın alma işlemleri de tamamlandı. Fitbit kurucularından James Park yaptığı açıklamayla satın almanın tamamlandığını duyurdu. Yaptığı açıklamada, kullanıcıların güvenliğinin her şeyden önemli olmaya devam edeceğini ve güçlü gizlilik-güvenlik korumalarının sürdürüleceğini, verilerin kontrolünün kullanıcılarda olacağının ve aynı zamanda bilgilerin neden toplandığı ile ilgili konularda şeffaf kalınacağını söyledi. Anlaşmaya göre Fitbit kullanıcılarının sağlık verileri Google reklamları için kullanılmayacak ve bu veriler diğer Google reklam verilerinden ayrı tutulacaktır.

Fitbit’in güçlü gizlilik ve güvenlik korumaları Google  tarafından sürdürülecek.

Rekabet politikasından sorumlu AB Komisyon Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager ise konuyla ilgili şunları söyledi:

Google tarafından önerilen Fitbit alımını onaylayabiliriz çünkü taahhütler giyilebilir cihazlar ve yeni ortaya çıkan dijital sağlık alanı pazarının açık ve rekabetçi kalmasını sağlayacak. Taahhütler, Google’ın toplanan verileri reklam amacıyla nasıl kullanabileceğini, rakip giyilebilir cihazlar ile Android arasındaki birlikte çalışabilirliğin nasıl korunacağını ve kullanıcılar isterlerse sağlık ve fitness verilerini paylaşmaya nasıl devam edebileceklerini belirleyecek.

Google, Apple ve Samsung ile kıyaslandığında giyilebilir cihazlar konusunda geride kalmıştı, Fitbit’in satın alınmasıyla bu açığın kapatılması söz konusudur. Google’ın Cihazlar ve Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh’a göre Fitbit’in güçlü teknolojisi ve sağlıktaki yenilikçiliğinin Google’ın yüksek yapay zeka, yazılım ve donanımıyla birleşmesiyle giyilebilir cihaz sektöründe rekabet çok daha artacak ve yeni nesil giyilebilir teknoloji cihazlar daha işlevsel ve uygun fiyatlı olacaktır.

 

Ayşe Bilgili
Ayşe Bilgili
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler