Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiOrman Yangınlarının Önlenmesinde IoT Çözümleri

Orman Yangınlarının Önlenmesinde IoT Çözümleri

Dryad Networks, yangınları tespit etmek için erken uyarı sistemi olarak ormanlarda konumlandırılacak, güneş enerjisiyle çalışacak ve kablosuz bir ağ aracılığıyla bağlı olacak olan bir IoT sensör ağı hazırlıyor.

Dryad, bu erken aşamada yangınları yakalamaya yardımcı olmak istiyor. Şirketin sensör ağı, uzak yerlerde bile kontrol edilemeyen yangınları 60 dakikadan kısa sürede tespit edebildiğini iddia ediyor. Bir Alman girişim şirketi olan Dryad Networks, termal görüntüleme, uydu gözetimi ve sisteme dayalı mevcut yöntemleri kullanarak orman yangınlarını başladıklarından sonra saatler hatta günler yerine 10 dakika ile bir saat arasında tespit edebilmek için IoT sensörleri ve kablosuz ağ kullanmak istiyor. Orman yangınlarına yönelik mevcut çözümler tipik olarak kamera ve uydulara dayanmakta. Tespit edilebilecek kadar gelişen dumanlardan yola çıkılarak bölgeler koruma altına alınmaya çalışılıyor ama bu sistem genelde yangınları kontrol altına almak için çok geç kalıyor.

Dryad Networks, orman yangınlarıyla ilişkili gazları algılamak için sensörler geliştiriyor ve topladıkları verilerin şirketin bulutunda analiz edilebilmesi için LoRaWAN ve diğer kablosuz teknolojileri kullanarak bunların nasıl ağa bağlanacağını tasarlıyor. Dryad, kablosuz ağı oluşturmak için açık kaynaklı LoRaWAN yazılımına özel bir uzantı oluşturmuş.

Sensörler, yaklaşık 15 yıllık yaşam döngüleri boyunca bakım gerektirmeden, kurup unutacak şekilde tasarlanmış. Ayrıca cihazın bir diğer güzel yanı üzerinde güneş enerjisiyle şarjın, lityum iyon hücrelerin potansiyel yangın riskini oluşturmayan süper kapasitör pil teknolojisi ile birlikte kullanılması.

Proje geçtiğimiz yılın mayıs ayında pilot olarak Almanya’da bir ormanda denenmiş. Orman yangınlarına karşı bir çözüme acil bir ihtiyaç var ve Dryad’ın teklifi şimdiye kadarki tekliflerin en iyisi gibi görünüyor. Şirket bu hedeflerini ilerletmek için kısa süre önce 1.8 milyon dolarlık tohum fonu sağladı.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler