Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaTeknolojiMobil IoT ve Drone'ların Kullanım Alanları

Mobil IoT ve Drone’ların Kullanım Alanları

Mobil IoT, lisanslı spektrumda düşük güçlü geniş alan (LPWA) 3GPP standardize edilmiş güvenli operatör tarafından yönetilen IoT ağlarını ifade eder. Bu ağlar daha açıklayıcı ifade edilmek istenirse düşük maliyetli, düşük veri hızları kullanan, uzun pil ömrü gerektiren ve genellikle uzak ve ulaşılması zor yerlerde çalışan IoT uygulamaları için tasarlanmış LPWA ağları olarak ifade edilebilir.

Dronelar, mobil IoT’nin erişimini genişletiyor ve bu sayede birçok sorunu ele almanın düşük maliyetli bir yolu olabilirler. Dronelar bildiğimiz gibi büyük bir alana hizmet ediyorlar. Çeşitli sektörlere hizmet eden bu dronelar sağlıktan tutun savaşlarda bile kullanılabilecek ürünler.

Endüstriyel Uygulamalarla Dronelar

Endüstriyel tesislerin teftiş ve bakımı, tipik olarak sağlık risklerinin yanı sıra pek çok zorluğu da beraberinde getirir. Kazanlar, fırınlar, madenler, elektrik şebekeleri ve tüneller gibi bölümlere erişmek zordur ve müfettişler için sağlık açısından tehlike oluşturmaktadır. Bununla birlikte, müfettişlerin akıllı droneların nasıl kullanılacağını öğrenmesiyle, bakım daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde yapılabilir. Sensörleri ve kameraları kullanarak, dronelar daha sonra gerçek zamanlı olarak bir müfettişe iletilen verileri toplar.

Endüstri uygulamalarına diğer bir örnek de ileride dronelar rüzgar türbinlerinin muayene ve bakımında da kullanılacak. Türbin kanatlarına uçacaklar, kontroller yapacaklar ve gerektiğinde buz çözme, boyama ve temizleme gibi küçük onarımlar yapacaklar.  Bu durumun maliyeti de azaltacağı düşünülüyor.

Taşımacılık Uygulamalarında Dronelar

Akıllı dronelar sayesinde artık taşımacılık sektörü de değişiyor. Diğer ulaşım yollarının uygun olmadığı durumlarda, dronelar kullanışlı olacaktır. Bu, afetlerde ve acil durumlarda yardım ve tıbbi malzeme sağlama ile ilgili zorlukları azaltacaktır.

Dronelar, doğal afet zamanlarında faydalı olduklarını zaten kanıtlamıştı. Kasırgalar ve depremlerin ardından, İHA’lar hasarı değerlendirmek, kurbanları bulmak ve yardım sağlamak için kullanılmıştır. Ve belirli durumlarda, felaketleri tamamen önlemeye yardımcı oluyorlar.

Tarımda Drone Uygulamaları

Dronelar sayesinde yüksek verimle sonuçlanan mahsullerin kapsamlı bir şekilde izlenmesini sağlayabilecek. Çiftçiler, drone sensörlerini kullanarak bir çiftlikteki mahsulün durumu, su miktarı ve toprak türü hakkında veri toplayabilecekler. Derin öğrenme yoluyla, erken dönemde zararlıları, yabani otları, hastalıkları ve beslenme eksikliklerini tespit edebilecekler.

Analizden sonra, dronelar çiftçiye optimum verimlilik koşulları ve yapılması gereken müdahaleler konusunda tavsiyelerde bulunacak. Bu, çiftçilikte verimliliğin artmasına ve dolayısıyla tarım sektöründe verimin artmasına vesile olacaktır.

Sağlıkta Drone Uygulamları

Dünyadaki birçok kırsal bölge yüksek kaliteli sağlık hizmetlerine erişimden yoksundur. Tıbbi malzemeler geleneksel yollarla sağlanabilirken, bazı koşullar ilaçlara, kana ve tıbbi teknolojiye hızlı erişim gerektirir ki bu ihtiyaçları droneların karşılayabileceği öngörülüyor.

Diğer Uygulamalar

Çatıların, madencilik operasyonlarının ve kamu hizmetlerinin teftişi de kazaları azaltan ve böylece herhangi bir inşaat sahasında güvenliği artıran insansız hava araçlarının kullanımıyla geliştirilecektir.

Görüldüğü gibi dronelar hayatın hemen her alanında insanlığa yardımcı birçok özellik sunmaya devam edecek. Geleceği daha da kolaylaştıran bu akıllı ürünün gelecekte yazıdaki alanlardan farklı birçok alanda da işimize yarayacağına eminim.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler