Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaSpotify'dan İntihal Dedektörü

Spotify’dan İntihal Dedektörü

Spotify, müzik intihallerini tespit etmek için yapay zeka kullanan ve şarkılar arasında bir “benzerlik değeri” tespit edebilen yöntemin patentini aldı. Sanatçıların hiçbiri müziğinin çalınmasını istemiyor ancak batı kulağının sınırlamaları, tamamen orijinal müziğin oluşturulmasını gittikçe zorlaştırıyor. Spotify’ın yeni intihal dedektörü bu durumu sonsuza dek değiştirebilir.

İntihal Risk Dedektörü ve Arayüzü” teknolojisi, yeni parçaları Spotify’ın veri tabanındakilerle karşılaştırıyor. Yapay zeka daha sonra şarkının diğer şarkılarla ne kadar benzer olduğunu hesaplıyor ve şarkının hangi bölümünün başka bir sanatçının telif hakkını ihlal ettiğini tanımlıyor. Üstelik eğer yapay zeka algoritması bir şarkı için “tamamen yeni, orijinal” tarzında ifadelerde bulunursa, Spotify bunu şarkının orijinalliğini pekiştirmek için de kullanılabileceğini düşünüyor.

Şu anda, müzik yayın şirketinin de belirttiği gibi, manuel olarak yürütüldüğünde, intihal tespiti genellikle uzmanlar ve avukatlar tarafından gerçekleştiriliyor ancak Spotify, bu tekniğin pratik bir çözüm olmadığını ve önemli uzmanlık gerektirdiğini vurguluyor.

“Metin intihali için yazılım destekli tespit, çok sayıda belge koleksiyonunun birbiriyle karşılaştırılmasına olanak tanıyor, bu da başarılı intihal tespitini çok daha olası hale getiriyor.”

Spotify bu teknolojiyi geliştirmeye devam edecek olursa, çok çeşitli türlerden şarkılarda kopyalanan ve kapsamlı bir şekilde tekrarlanan seslerle karşılaşacak ve bunlarla nasıl başa çıkacağı henüz belli değil. Ancak olası intihalleri önlemeye yönelik güzel bir adım olduğu söylenebilir.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler