Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelIoT ve Gömülü Cihaz Üreticileri için Ubuntu Core 20 Çıktı

IoT ve Gömülü Cihaz Üreticileri için Ubuntu Core 20 Çıktı

Ubuntu Core, gömülü sistemler ve IoT cihazlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, Ubuntu 20.04 LTS’nin minimal, kapsayıcıya alınmış bir sürümüdür. Snap uygulamaları aracılığıyla işlem güncellemelerini destekleyen süper güvenli bir tasarıma sahiptir.  Snap’ler, bütünlüğü sağlamak için dijital olarak imzalanan, güvenli bir şekilde sınırlandırılmış, salt okunur, kurcalamaya karşı korumalı uygulama görüntüleridir. Güncelleme kontrolleri, uygulama yayıncılarının ve cihaz tedarikçilerinin, uygulanmadan önce ekosistemdeki güncellemeleri doğrulamasına olanak tanır. Snap’ler aynı zamanda işlemseldir, bu nedenle hatalar otomatik olarak geri alınır. Dell, Plus One Robotics ve Jabil dahil olmak üzere birçok önde gelen şirket hali hazırda bu teknolojiyi endüstriyel ve tüketici IoT cihazlarında kullanıyordu.

Ubuntu’nun son sürümü olan Ubuntu Core 20 kriptografik olarak doğrulanmış önyükleme işlemi, tam disk şifreleme, manuel ve uzaktan kurtarma modu dahil olmak üzere kullanıcılara bir dizi güvenlik odaklı özellikler sunuyor.

Smart Start

Smart Start, işletmelerin ticari IoT ürünlerini önyüklemesini sağlayan kapsamlı bir araç kutusudur. İki haftalık teslimatla Smart Start, ticari IoT ürünlerinin piyasaya sürülmesine ve ölçeklenmesine ilişkin riskleri ve belirsizliği azaltırken, pazara sunma süresini hızlandırır.

Smart Start hizmeti, şirketlerin ilk Ubuntu Core destekli cihazlarını hızla piyasaya sunmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hizmetler arasında eğitim, yerleşik mühendislik, uygulama geliştirme, arka uç barındırma, yazılım güncelleme altyapısı, bakım ve satış sonrası müşteri desteği yer alır. İsteğe bağlı, ekstra maliyetli hizmetler, tam disk şifrelemesi ve özelleştirilmiş çekirdekler ve BSP entegrasyonu dahil olmak üzere kart yükseltmeleri içerir.

Smart Start hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Ubuntu’nun kendi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ubuntu Core’u indirmek ücretsizdir. Ayrıca, Raspberry Pi 4 dahil olmak üzere bir dizi x86 ve ARM tek kartlı bilgisayarda da onaylanmıştır.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler