Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana Sayfa5GTelekom 5G Modülleri ile Yeni Nesil Ambulanslar

Telekom 5G Modülleri ile Yeni Nesil Ambulanslar

Hastanelerin acil servislerindeki kaliteli sağlık hizmeti ihtiyacı günümüzde var olan salgın nedeniyle daha da arttı. Acil sağlık problemlerinde insan hayatını riske atmamak adına yapılacak her müdahale hayatidir. Acil uygulanması gereken tedavide özellikle de ambulans nakli sırasında doğru zamanlama, bilgilerin doğruluğu, yeterliliği ve kullanılabilirliği önemlidir. Acil bir kurtarma tedavisinde hastanın yaşamsal verileri doğru şekilde toplanmalıdır.

Acil bir durum olduğunda hasta-hasta yakınları-ambulans-sağlık kurumları arasında oluşacak bağlantı hayati önem taşır. Çoğu zaman bu acil müdahalelerde verilen bilgilerin yanlış veya eksik olması yapılacak tedaviyi yetersiz kılar. Aynı zamanda ambulansın uzak bir yerden geliyor olması ya da şehir içinde trafikten geç kalıyor olması da büyük bir sorundur.

IoT teknolojisi sayesinde bu sorunlara çözüm odaklı bir yaklaşım oluşturuldu. Yüksek teknoloji sistemleri, tıbbi acil durum sistemlerine yavaş yavaş dahil edilmeye çalışılıyor. 5G düşük gecikme süresi ve güvenilir bağlantısıyla bir araya getirilip güçlendirilen ambulanslar, hayat kurtarmada çok daha verimli hale geliyor.

IoT çözümleri sayesinde ambulanslar çok daha verimli hale geliyor.

Gelişmiş teknolojiye sahip modern ambulanslarda kan basıncı test cihazları, kalp atış hızı sensörleri, ses tarayıcıları, otomatik ventilatörler, EKG monitörleri gibi gelişmiş ekipmanlar yer alır. Bu ambulansta bulunan ve sisteme bağlanmış hastanın semptomları izlenebilir ve aynı zamanda gidilen hastanenin veri tabanına gerçek zamanlı olarak paylaşılabilir. Böylelikle doğru veriler doktorlar ile kolaylıkla paylaşılabilir. Bunun yanı sıra hastanın sağlık kayıtlarına ulaşılıp olası tüm risklere karşı önceden önlem alınabilir.

Modern ambulanslarda yer alan GPS  yol süresini en kısa süreye indirecek şekilde planlama yapabilen akıllı navigasyona sahiptir. Hatta ambulanslar şehir trafik yönetim sistemine bağlanıp, hastaneye giden yolda önünü açmak adına bazı sinyaller verebilecek. Önceden ambulansın yaklaştığı bilineceği için yol daha kısa sürede açılacak ve zamandan tasarruf sağlanacaktır.

Ayşe Bilgili
Ayşe Bilgili
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler