Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaKöpeklerin Komutlara Yanıt Verebilmeleri İçin Geliştirilen Yapay Zeka

Köpeklerin Komutlara Yanıt Verebilmeleri İçin Geliştirilen Yapay Zeka

Colorado Eyalet Üniversitesi araştırmacıları Jason Stock ve Tom Cavey, köpekleri komutlara doğru tepki verdikleri için ödüllendiren bir yapay zeka modeli hakkında bir makale yayınladı. Bilgisayar bilimi mezunu olan araştırmacılar, bir köpeğin oturuyor mu, ayakta mı yoksa yatıyor mu olduğunu belirlemek için görüntü sınıflandırma ağları eğitti. Bir köpek bir komuta doğru duruşu benimseyerek yanıt verirse, makine köpeğe ödül veriyor.

Öğrenciler, gerçek zamanlı numara tanıma ve ikramlar için Nvidia Jetson yapay zeka platformunu kullandı. Stock ve Cavey, prototip sistemlerini köpekleri eğitmeye yardımcı olarak görüyor, ayrıca köpeklere evde daha iyi davranış göstermeleri için bir yol olarak görüyor.

Araştırmacıların, yapay zeka modeli oluşturabilmesi için belirtilen üç duruşu sergileyen köpek resimlerine ihtiyacı vardı. Stanford Dogs veri setlerini, köpekleri birçok pozisyonda tasvir eden çeşitli boyutlarda 20.000’den fazla resimle buldular. Görüntüler ön işleme gerektirdiğinden, onları hızlı bir şekilde etiketlemeye yardımcı olacak bir program yazdılar.

Optimizasyonlar için, dronelar ve diğer sistemler için hafif bir yapay zeka platformu olan Jetson’daki Nvidia’nın Jetpack yazılım geliştirme kitini kullandılar. Stock, işleri hızlı bir şekilde kurup çalıştırmanın ve TensorRT ve cuDNN kitaplıklarına erişmenin kolay bir yolunu sunuyor, dedi. Nvidia TensorRT optimizasyon kitaplıkları verilerin optimizasyonu sırasında hızda önemli gelişmeler sundu, diye de ekledi. Üniversitenin bilgi işlem sisteminden yararlanan Stock, modeli iki adet 24 GB Nvidia RTX 6000 grafik işlem birimi (GPU) üzerinde bir gecede eğitti.

Araştırmacılar modellerini Cavey’in Avustralya Çoban Köpeği Henry üzerinde test ettiler. Model, testlerde% 92’ye varan doğruluk elde etti.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler