Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelAğaç Halkalarında Süpernova İzlerine Rastlandı

Ağaç Halkalarında Süpernova İzlerine Rastlandı

Ağaç halkaları bir bölgede yıllar boyunca gerçekleşen nem, hava sıcaklığı, toprak değişimi gibi bir çok faktörü yansıtabilir. Bilimsel araştırmalarda ağaç halkalarından aktif olarak yararlanılıyor. Yapılan yeni bir keşfe göre artık ağaç halkalarına bakarak süpernovalar hakkında da bilgi sahibi olabiliriz.

International Journal of Astrobiology üzerinden yayınlanan bir makalede süpernova adı verilen, yıldızların tüm enerjisini kısa sürede tüketen uzay olaylarının etkilerini ağaçlar üzerinde görebileceğimiz açıklandı. Araştırmada Karbon-14 olarak bilinen bir radyoaktif karbon izotopu kullanıldı. Oldukça nadir rastlanan bu izotop uzaydan gelen ışınların etkisiyle oluşabiliyor. Karbon-14 ayrıca arkeolojide buluntuların yaşını hesaplamada ve astronomide gezegenimize inen gök cisimlerini incelemede de kullanılabiliyor.

Dendrokronoloji: Ağaç Halkalarının Bize Anlattıkları - Evrim Ağacı

Yapılan araştırmada bu izotopun ağaçların atmosferden aldığı karbondioksitin içinde bulunabileceği keşfedilmiş.  Halkaların incelenmesinin ardından bilim insanları özellikle bazı halkalar arasında daha fazla Karbon-14’e rastlamış. Bulunan Karbon-14 izotoplarının bazılarının Güneş fırtınaları sebebiyle oluşma ihtimali olsa da, bu kadar fazla olmalarını süpernovalarla açıklayabiliyoruz.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler