Genel

Plastik Borular Yüksek Sıcaklıklarda Suları Zehirliyor

Borular, saklama kapları, su şişeleri, mutfak eşyaları… Günlük hayatımızda kullandığımız, içinde su ve yiyecek barındırdığımız bir sürü nesne plastikten yapılıyor. Peki yüksek sıcaklıklarla ve güneş ışığıyla yüzleşen bu plastikler ne kadar sağlıklı?

Şişelerin ve damacanaların güneş ışığı altında zararlı kimyasallar saldığı uzun süredir bilinen bir durum. Yeni bir araştırmaya göre su taşıyan boruların durumu da pek farklı değil.

Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde çıkan orman yangınları çok büyük bir alanı etkilemişti. San Lorenzo Vadisi’nde çıkan yangın henüz devam ederken yapılan araştırmalar sonucu bölgedeki şebeke suyunda 9.1 ppm’e ulaşan düzeyde benzen tespit edildi. Bu oranda benzen insan sağlığı için çok tehlikeli ve maksimum değerin 9 katına yakın.

Farklı bölgelerden benzer sonuçlar elde edilmesinin ardından Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar kullanılan boruları test etti. 200 °C ile 400 °C arasında değişen sıcaklıklara maruz bırakılan ve ardından suya daldırılıp soğutulan boru çeşitlerinin 11’inden 10’unda suya kimyasallar salındığı görüldü. Salınan kimyasal miktarlarında benzen listenin başında olsa da farklı deneylerde toplamda 100’den fazla maddenin suya karıştığı anlaşıldı.

Araştırma ekibinin başındaki isim Andrew Whelton büyük yangınlar sonucu oluşan su kirliliğinde sıcaklık sebebiyle zarar görmüş plastik boruların büyük etki sahibi olabileceğini belirtiyor.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close