Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaIBM'in Yeni Composer Aracı Yapay Zeka Donanım Performansını Arttırmayı Hedefliyor

IBM’in Yeni Composer Aracı Yapay Zeka Donanım Performansını Arttırmayı Hedefliyor

IBM’in yeni AI Hardware Composer aracı, analog yapay zeka donanımının performansını arttırmayı amaçlamaktadır. Composer adlı araç, IBM Research AI Hardware Center’ın ikinci yıldönümünde piyasaya sürülüyor. IBM’in öncü merkezi, yapay zeka donanım hesaplama verimliliğini on yıl boyunca her yıl 2,5 kat artırmak amacıyla 2019’da hizmete girdi.

Yeni araç, yapay zeka bağlamında bellek içi bilgi işlem cihazlarının yeteneklerini keşfetmek ve kullanmak için açık kaynaklı bir Python araç seti olan IBM’in mevcut Analog Donanım Hızlandırma Kiti (AIHWKIT) ile birlikte kullanılabilir.

IBM, AI araştırmacılarının, şirketin sinir ağı optimizasyon araçlarını test etmek ve analog donanıma duyarlı modeller tasarlamak için Composer ve AIHWKIT’i kullanabileceğini söylüyor. AI Donanım Merkezi, şimdiye kadar, yılda 2,5 kez performans geliştirme hedefini aştı. 2021 Uluslararası Katı Hal Devreleri Sanal Konferansı’nda (ISSCC) sunulan bir bildiride IBM, eğitim projeksiyonunu nasıl ikiye katladığını ve çıkarım hedefini altı kat geride bıraktığını açıkladı.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler