Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelKeşif Motoru Nedir? Keşif Motoru ve Arama Motoru Arasındaki Farklar

Keşif Motoru Nedir? Keşif Motoru ve Arama Motoru Arasındaki Farklar

Google, Yandex, Bing, Yahoo! gibi bir çok arama motoru onlarca yıldır insanların hizmetinde. Bu arama motorları yazdığımız sözcüklere uygun içerikler bulunan web sitelerini karşımıza çıkarıyor. Keşif motorları ise biraz daha farklı. Bu yazımızda keşif motorlarını kısaca anlatıyoruz.

Keşif motorları arama motorlarından farklı olarak bizi bir siteye yönlendirmek yerine sorumuzun cevabını direkt olarak vermeyi hedefliyor. Google bu konuda büyük adımlar attı bile. Örneğin “su kaç derecede kaynar” aramasını yaptığımız zaman Google siteleri sıralamadan önce karşımıza bir kutucuk içinde kısaca sorunun cevabını veriyor. Daha fazla detay isteyenler siteye tıklayabiliyor ancak kısa cevap isteyen kullanıcılar için kutucuktaki birkaç cümle genelde yeterli oluyor.

Google keşif motoru olma yolunda adım adım ilerlerken aramaların %97.6’sında bilgi kutucukları sunmayı başarmış durumda.  Sitelere ihtiyaç duymamayı hedefleyen Google, bu bilgi kutucukları sayesinde bilginin en önemli kısmını kullanıcıya kendisi sunmak istiyor. Google’ın bu hamlesi sebebiyle her geçen gün sitelere tıklayan insan sayısı azalıyor bu da site sahiplerini haklı olarak kızdırıyor. Site sahiplerinin hedefleri ilk sayfada yer almaktan çok Google’ın önerdiği bilgi kutucuğunda yer alabilmek olarak değişiyor. Keşif motorlarının gelişmesiyle birlikte basit aramaların cevapları için artık internet sitelerine ihtiyacımız kalmayabilir, daha detaylı araştırmalar için ise henüz arama motorlarının yerini kimse tutamıyor.

Keşif motoru kavramının hayatımıza adapte olmasıyla birlikte çoğu sorumuzun cevabını herhangi bir siteye ihtiyaç duymadan direkt olarak keşif motorlarından alabileceğiz. Yapay zeka ve IoT teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte keşif motorları çevremizdeki bir çok teknolojik alete güç verebilir, aletler karşılaştıkları sorunları direkt olarak keşif motorlarının cevabına göre çözebilirler. Keşif motorları önümüzdeki yıllarda hayatımızın vazgeçilmezlerinden olacak ve temel bilgiye erişimi hızlandıracak.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler