Yapay Zeka

Intel’in 3D Sporcu İzleme Teknolojisi 3DAT

EXOS, yeni nesil profesyonel futbolcuların tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için Intel’in 3D Sporcu İzleme (3DAT) teknolojisinin kullanımına pilotluk ediyor.

3DAT, sporcuların formunu ve hareketini yakalamak için dört adet pan-tilt (Pan-tilt kameralar uzaktan yön ve zoom kontrolü yapabilen kameralardır) monte edilmiş, son derece hareketli kamera kullanan bir bilgisayarlı görü çözümüdür.  Daha sonra, atletlerin hareketlerinin biyomekaniğini analiz etmek için poz tahmin algoritmaları uygulanır.

EXOS’un koçları, 3DAT tarafından sağlanan ayrıntılı bilgileri alabilir ve yalnızca atletlere potansiyellerini en üst düzeye çıkarma konusunda özel tavsiyeler vermekle kalmayıp aynı zamanda mevcut yaklaşımların onları nasıl geride tuttuğunu görsel olarak da göstermek için hassas iskelet analizi ve performans ölçümlerini kullanabilir. Antrenörler, sorunları tespit etmeye yardımcı olmak için sporcuların seanslarının tam bir dökümünü alır.

3DAT teknolojisi sporcular için eller serbest şekilde çalışır. Sporcuları tatbikat yaparken filme almak için kameraları kullanır, böylece sensör takmaktan veya normal antrenman programlarından sapmaktan kurtulurlar. Sistem, dahili Intel® Deep Learning Boost AI hızlandırma özelliklerine sahip Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemciler üzerinde analiz için video verilerini (saniyede 60 kare) buluta gönderir. Daha sonra antrenörler, sporcuların seanslarına ayrıntılı bir genel bakış sağlayan raporlar ve çizelgeler alır. Antrenör, sporcuların tam atletik potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için hangi küçük değişiklikleri uygulayabileceklerini daha iyi anlamak için vücut mekaniğini veya sorunlu noktaları daha derinlemesine inceleyebilir.

Intel, EXOS ile devam eden ortaklığının, mühendislerinin uzman koçlara ve seçkin sporculara erişim yoluyla 3DAT’ı daha da ilerletmesine yardımcı olacağını söylüyor.

Merve Eyüboğlu

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close