Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelRadyoaktif Tepkimelerin Yan Ürünleriyle Beslenen Mikroorganizmalar Keşfedildi

Radyoaktif Tepkimelerin Yan Ürünleriyle Beslenen Mikroorganizmalar Keşfedildi

Mikroorganizmaların radyoaktif maddelerle beslenebilmesi mümkün mü? Araştırmalara göre deniz tabanlarında yaşayan bazı mikroorganizmalar radyoaktif süreçler sonrası ortaya çıkan ürünlerle besleniyor.

Önceden yapılan çeşitli araştırmalarda, yeraltı su birikintilerinde yaşayan bakterilerin ve bazı organizmaların besin kaynağı olarak hidrojen kullandığı ortaya çıkmıştı. Bu organizmalar öyle evrilmişti ki hidrojen molekülünde bulunan elektronu enerji elde etmek için kullanabiliyorlardı. Yeni araştırmalara göre bu sadece karaların altında yaşayan mikroorganizmalar için geçerli değil.

Bilgi Ustamız: Geleceğin Yakıtı, Hidrojen Nedir?

Rhode Island Üniversitesinde araştırmalarını sürdüren bilim insanı Justine Sauvage ve arkadaşları, yayınladıkları çalışmada deniz tabanlarında yaşayan bazı canlıların, radyoaktif tepkimelerin yan ürünü olarak oluşan hidrojen gazından yararlanabildiğini ortaya çıkardı. Atlantik ve Pasifik Okyanusu’ndan alınan örneklerle yapılan araştırmalarda, alfa ve gama ışınlarına maruz bırakılan okyanus suyunun deniz suyu ve saf suya oranla yaklaşık 30 kat daha fazla hidrojen gazı açığa çıkardığı keşfedilmiş. Bunun sebebi henüz bilinmese de okyanus tabakasındaki minerallerin ve çeşitli maddelerin “yarı iletken” davranış gösterip tepkimeleri daha verimli hale getirdiğine inanılıyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler