Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGenelGüneş'in Kütlesi Azalıyor Mu?

Güneş’in Kütlesi Azalıyor Mu?

Sistemimizin yıldızı Güneş, gezegenimizi ve sistemin geri kalanını ısıtırken ve aydınlatırken kütlesi azalıyor mu? Güneş tepkimeleri nasıl gerçekleşiyor? Detaylar yazımızda.

Soruya kısaca cevap vermek gerekirse, evet Güneş’in kütlesi azalıyor. Ancak bu azalma göz ardı edilebilecek kadar az. Güneş’in yaklaşık %73’ünü hidrojen, %25’ini ise helyum elementleri oluşturuyor ve Güneş enerjisini bu iki madde arasında gerçekleşen tepkimelerden alıyor.

Bu tepkimeler sırasında önce iki hidrojen atomu birleşiyor ve bu birleşmeden bir döteryum ve bir nötrino açığa çıkıyor. Açığa çıkan döteryum ve nötrino birleşerek bir helyum-3 izotopu oluşturuyor. İki helyum-3 kararsız izotopunun birleşmesiyle açığa bir adet helyum-4 izotopu ve 2 hidrojen atomu çıkıyor. Bu şekilde Güneş içerisinde hidrojenden helyuma ve tekrar hidrojene dönüşümler gerçekleşiyor.

Güneş Çok Sıcakken Uzay Neden Çok Soğuktur? | TÜBİTAK Bilim Genç

Yapılan araştırmalara göre Güneş, tepkimeler ve çeşitli dış etkenlerle her saniye tam 4.26 milyon ton kütle kaybediyor. Ancak bu akıl almaz kütle, Güneş’in 2 oktilyonluk kütlesinin yanında hiçbir şey. Güneş’in her saniye kaybettiği bu 4.26 milyon tonluk kütle, Güneş’in kütlesinin sadece %0.000000007’sini oluşturuyor. Bu hesapla Güneş 5 milyarlık tahmini ömrünü tamamladığında, kütlesinin sadece %99.9’unu kaybetmiş olacak. Yani özetle evet Güneş kütle kaybediyor, ama çok küçük bir hızla ve çok az miktarda.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler