Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaMakine ÖğrenmesiVeri Bilimi Uygulamaları için 6 En İyi Python IDE'leri ve Metin Düzenleyicileri

Veri Bilimi Uygulamaları için 6 En İyi Python IDE’leri ve Metin Düzenleyicileri

Programcıların, özellikle kariyerlerinin başında hangi programlama dilini kullanacaklarından sonra kendilerine sordukları sorulardan biri, IDE’nin veya metin editörünün hayatlarını ne daha iyi ve verimli hale getireceğidir. Yaptığınız programlama bölümü ne olursa olsun, ister web geliştirme, mobil / masaüstü uygulama geliştirme veya veri bilimi olsun, seçtiğiniz IDE, işinizi mükemmel bir şekilde gerçekleştirme becerinizde büyük bir fark yaratabilir.

IDE ve metin düzenleyicileri, programcıların kod yazmak, test etmek, hatalarını ayıklamak ve GitHub’a veya başka bir Git barındırma web sitesine yüklemek için kullandıkları özel geliştirme ortamlarıdır. Doğru IDE veya metin düzenleyici, çoğu programlama dilinde esnek olmanın yanı sıra dosyalarınızı sıralamanızı ve düzenlemenizi kolaylaştırır ve sorunsuz bir şekilde paylaşmanıza olanak tanır.

Bu makalede, geliştiriciler tarafından iş akışlarını olabildiğince sorunsuz ve verimli hale getirmek için sıklıkla kullanılan en iyi 6 Python IDE’sini ve metin düzenleyicilerini gözden geçireceğiz. Bu nedenle, kullanılacak bir IDE veya metin düzenleyici arıyorsanız, tercihlerinize uygun olanı bulana kadar bunları deneyin.

 

№1: Sublime

Sublime, hemen hemen her programlama dilinde kod yazmak, düzenlemek ve hata ayıklamak için kullanabileceğiniz ücretli bir sürüme sahip ücretsiz bir metin editörüdür. Sublime’ı ilk indirip kurduğunuzda biraz sıkıcı gelebilecek bir metin editörüdür. Ancak Sublime’ın gücü, kullanmayı planladığınız programlama diline bağlı olarak yükleyebileceğiniz eklentilerden gelir. Sublime eklentilerinin en iyi ise yanı, bunları renklerden genel görünüme ve bağlantılardan GitHub’a veya diğer platformlara kadar gereksinimlerinize uyacak şekilde özelleştirebilmenizdir.

№2: Spyder

Listede sonraki sırada Spyder var. Spyder, özellikle Python için ücretsiz ve açık kaynaklı bir IDE geliştirmesidir. Spyder, verileri gerçek zamanlı olarak analiz etmenize olanak tanıyan etkileşimli bir kodlama moduna sahip olduğu için veri bilimi ve makine öğrenimi uygulaması için harika bir seçenektir.

Spyder ayrıca size tüm kod tabanınızı inceleme veya daha yakından bakmak için bölümlere ayırma yeteneği verir. Ayrıca NumPy, Pandas, SciPy ve IPython gibi yaygın olarak kullanılan birçok veri bilimi paketiyle entegre olarak gelir. Ancak, bir IDE kullanmanın belki de en güçlü avantajı, entegre hata ayıklayıcılarıdır. Spyder, testlerinizi ve hata bulma görevlerinizi sorunsuz ve kolay hale getirebilecek harika bir grafik hata ayıklayıcıya sahiptir.

№3: Atom

Bir sonraki metin düzenleyicimiz Atom. Atom, GitHub tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir metin editörüdür. Atom, Java ve Ruby on Rails gibi yaygın olarak kullanılan birçok programlama dilini desteklemek için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, Python kodunu yazarken harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak için özelleştirilebilir. Ayrıca Atom, SQL sorgularını yürütmenize izin veren Data Atom paketi gibi veri bilimi uygulamaları oluştururken kullanılacak en iyi düzenleyicilerden biri haline getirebilecek birçok eklenti sunar.

Harika paketlerin yanı sıra, Atom’un güçlü yönlerinden biri de topluluğu. Atom, her zaman onu geliştirmek ve geliştiriciler için daha iyi hale getirmek için çalışan en aktif topluluklardan birine sahiptir.

№4: Visual Studio Code

En yaygın olarak kullanılan IDE’lerden biri Visual Studio Code’dur (VS Code). VS Code, Python, C, C # ve JavaScript geliştiricileri tarafından kullanılan çok popüler bir IDE’dir. VS Code ücretsiz, hafif ve açık kaynaklıdır. Ama aynı zamanda şirketler için ücretli bir versiyon da sunuyor.

VS Code, bir işlev veya sınıf tanımladığınızda veya küçük bir sözdizimi hatası olduğunda yardımcı olacak isabetler ve işaretçiler sağladığı için özellikle yeni başlayanlar için birçok avantaja sahiptir. VS Code ayrıca, koddaki hataları kontrol etmek için kullanılan bir Python linter olan PyLint ile iyi bir entegrasyona sahiptir. VS Code kullanmanın bir diğer avantajı, birim testi ve REPL (oku-değerlendir-yazdırma döngüsü) işlemlerini gerçekleştirmenin çok kolay olmasıdır.

№5: PyCharm

PyCharm, kod / hata vurgulama, Git entegrasyonu ve güçlü bir grafik hata ayıklayıcı gibi birçok Python özelliği sunar. PyCharm kod editörü ayrıca rahatınıza uyacak şekilde görünümünü ve rengini özelleştirmenize olanak tanır. Dahası, PyCharm’ın yeteneklerini genişletmek için ekleyebileceğiniz birçok eklentisi vardır.

№6: Jupyter Notebooks

Veri bilimi topluluğunda sonuncusu ama kesinlikle en popüler olanı Jupyter Notebooks’tur. Jupyter Julia, Python ve R.’nin kısaltmasıdır. Jupyter Notebooks, çok yönlü, sağlam ve kod dosyalarını paylaşmayı kolaylaştırdığı için programlama topluluğunda yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı, ücretsiz bir geliştirme ortamıdır.

Jupyter Notebook, geliştiriciye kod bitlerini markdown, HTML ve LaTeX metni ile karıştırma yeteneği sağlar. Jupyter Notebook, tarayıcı içinde kullanımı ve manipüle edilmesi kolay, sunucu tabanlı bir yapıdır. IPython kullanımından kaynaklanan güçlü görselleştirme yeteneği, özellikle veri bilimi ve kuantum hesaplama söz konusu olduğunda, onu kalabalığın favorisi yapar. Jupyter Notebook’un uzantısı, görsel bir hata ayıklayıcı gibi çok daha fazla yetenek sağlayan Jupyter Lab’dir.

 

Yüzlerce ve bazen milyonlarca satır kod yazmanız, okumanız ve hata ayıklamanız gerektiğinde, bunu yapmayı seçtiğiniz IDE veya metin düzenleyicisi iş akışınızda büyük bir fark yaratacaktır. Doğru IDE veya metin düzenleyiciye sahip olmak, sözdizimi vurgulama, kolay dosya düzenleme ve düzenleme ve çalışmalarınızı kolay paylaşma ve yükleme anlamına gelir.

Ancak, yüzlerce IDE ve metin editörü orada ve hepsini denemek en uygun veya zaman açısından verimli çözüm değil. Bu nedenle, bu makalede, bir IDE veya metin editörü için araştırma yapıyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz 6 Python IDE’si ve metin editörü önerdik.

Bu makalede önerilen 6 IDE ve metin düzenleyici çok yönlüdür, esnektir ve görevlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmenize olanak tanıyan verimli, sorunsuz bir çalışma ortamı oluşturmak için özelleştirmek için kullanabileceğiniz geniş bir seçenek yelpazesi sunar. Şimdi bu IDE’leri ve metin editörlerini bir deneme ve hangisinin kişiliğinize ve gereksinimlerinize en uygun olduğunu görme zamanı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler