Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelRolls-Royce Mars Yolculuğu İçin Uzay Araçları Üretecek

Rolls-Royce Mars Yolculuğu İçin Uzay Araçları Üretecek

İngiltere Uzay Ajansı ve Rolls-Royce arasında imzalanan büyük bir anlaşma ile birlikte Mars yolculuklarının süresi yarısına inebilir. Detaylar haberimizde.

İngiliz motor ve lüks araç üreticisi Rolls-Royce, İngiltere Uzay Ajansı’nın yeni nükleer tahrikli motora sahip uzay araçları üretme projesine ortak oldu. Nükleer enerjiden destek alan motorlar sayesinde yeni üretilen araçların Mars’a gidiş süresini yarıya indirmesi bekliyor. Şu ana kadar kullanılan çoğu uzay aracı kimyasal reaksiyonlarla ortaya çıkan enerjiden yararlanıyor bu enerjiyi de basitçe sıvı veya gaz yakıtları yakarak elde ediyor diyebiliriz.

Rolls-Royce
Rolls-Royce’un üreteceği motorlarda kullanılacak fisyon olayının kısa bir açıklaması.

İngiltere Uzay Ajansı UKSA yeni projesinde atomun çekirdeğini parçalayarak açığa çıkan enerjiyi kullanan fisyon yöntemini benimseyecek ve bu enerjinin aktarılacağı motorlar dünya devi Rolls-Royce tarafından tasarlanacak. Oldukça yüksek sıcaklıklar ve büyük aşınma oranlarının görüldüğü bu motorlar büyük bir özene ve akıl almaz miktarda paraya ihtiyaç duyuyor. Ancak, araştırma süresince harcanan bütçe, çok daha hızlı ve verimli bir motor üretimi ile kendini karşılayabilir çünkü nükleer fisyon yöntemi birim yakıt başına diğer kimyasal reaksiyonlardan çok daha fazla enerji açığa çıkarıyor.

İngiltere hükümetine göre “uzay yolculuğunda devrim yaratacak” bu anlaşma İngiltere Uzay Ajansı’nın başkanı Dr. Graham Turnock’un deyişiyle “uzayda her zamankinden daha fazla ve daha hızlı seyahat etmemize yardımcı olmak” ile kalmayacak aynı zamanda astronotların uzayda maruz kaldığı radyasyon miktarını da azaltacak.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler