Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaDijital DönüşümIoT Teknolojileri Karantina Sonrası İşe dönüşü Daha Güvenli Hale Getiriyor

IoT Teknolojileri Karantina Sonrası İşe dönüşü Daha Güvenli Hale Getiriyor

 

Uzun süredir hayatımızın içerisinde olan Covid-19 salgını birçok işletmeyi evden çalışmaya sevk etmişti. Bir süredir evden çalışan bu şirketler ofislerine geçmeyi planlarken, çalışanları açısından karşılaşılacak olan virüs tehdidini en az seviyeye indirmeyi çabalıyor durumdalar. Bu gibi bazı durumlarda, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve ağ teknolojileri önemli bir rol oynuyor.

Kuruluşlar, bu araçlar ile çalışanları ve davranışlarını ne kadar iyi izleyebileceğine bağlı olarak, ofislerine ne zaman ve nasıl geri dönebilecekleri konusunda kararlar alabiliyorlar.

Şimdi hali hazırda üç kuruluşun, işyeri güvenliğini sağlamak için IoT teknolojilerinden nasıl yararlandığına dair örneklere göz atalım;

Hava Kalitesini İzleme
Bağımsız bir danışman ve portföy yönetimi firması olan Innovatus Capital Partners, iş liderlerinin ve çalışanlarının ofise döndükçe temiz, güvenli ortam beklentilerinin karşılanmasını sağlamak istiyor.

Bu amaçla, firma Illinois ve Tennessee’deki ofislerinde akıllı bir hava kalitesi izleme sistemi kurdu. Sistem, bir uç bilgi işlem şirketi olan Veea ile taşınabilir hava temizleyicileri sağlayıcısı Wynd Technologies’in teknolojilerini birleştiriyor.

Innovatus genel müdürü Bradley Seiden, “Covid-19’dan sonra ofis alanına yeniden giren işçiler, mümkün olan en temiz ortamda olduklarından emin olmalılar” diyor. “Bu, çevreyi, özellikle de çevredeki hava kalitesini ölçebilmeniz gerektiği anlamına geliyor.”

Şirket, küf ve CO2 seviyeleri, sıcaklık, nem vb. Gibi hava ölçümlerini topladıkları ortak alanlarda hava kalitesi izleme sensörleri konuşlandırdı. Sensörler ayrıca koronavirüs ve çeşitli maddelerin varlığını gösterebilecek imzalarla havadaki partiküllerin varlığını da belirleyebiliyor.

Veriler, Wynd’in uygulama yazılımının sensörlerden verileri topladığı, işlediği ve veri görselleştirme yazılımına sağladığı Veea Edge Platformu tarafından Wi-Fi aracılığıyla toplanıyor. Bu yazılım, tesis genelinde ekranlarda görüntülenen ve ziyaretçilerin gerçek zamanlı hava kalitesi puanlarını görüntülemelerini sağlayan bir çizelge ve grafikler oluşturur.

Yerelleştirilmiş işleme ve sunuma ek olarak veriler, Veea Edge Platform’un entegre 4G LTE özelliği kullanılarak daha fazla analiz için Wynd’in bulutuna gönderilebiliyor.

 

Kişileri İzleme ve Doluluğu Kontrol Etme

Salgın, Bay State College’ı 2020 baharının başlarında kapılarını kapatmaya zorladıktan sonra, kıdemli yetkililer üniversitenin Boston ve Taunton, Massachusetts’teki kampüslerinde derslere nasıl güvenli bir şekilde devam edeceklerini düşünmeye başladı.

Sınıfların küçük olması ve büyük konferans salonlarının olmaması, üniversiteye sosyal mesafeyi sağlamada belirgin bir avantaj sağladı, ancak yine de kolej, tek bir koronavirüs vakasının nüfusun önemli bir bölümünü enfekte etme riski altındaydı.

Koleji işleten Ambow Education USA’daki BT ekibi, Cisco Meraki ve HID Global ürünlerini kullanarak dijitalleştirilmiş bir temaslı izleme sistemi kurdu.Kampüsteki herkese – öğretim üyeleri, personel, öğrenciler ve ziyaretçiler – her zaman gözle görülür şekilde takılması gereken HID’in BEEK Bluetooth düşük enerjili işaretleriyle donatılmış bir kordon ve kimlik kartı tutucusu verildi.

Kolej, Cisco Meraki Wi-Fi ağını kampüslerinin tamamına yerleştirdi. Her kablosuz erişim noktası (AP), rozet sahiplerinden gönderilen aralıklı pingleri dinleyen, işaretlerin göreceli konumunu belirlemek için birden çok AP’den gelen verileri üçgenleştiren ve ardından bu verileri bir SQL veritabanında depolayan bir Bluetooth anteni içeriyordu. Güvenlik nedenleriyle Myers, veritabanının konumunu paylaşmayı reddetti, ancak Meraki sisteminin gerekli verileri doğrudan AP’lerden çekebilecek uygulama programlama arabirimlerine (API’ler) sahip olduğunu söylüyor.

Myers, BT ekibinin daha sonra aynı yerde kimin aynı anda 10 dakika veya daha uzun süre bulunduğunu belirlemesine olanak tanıyan Microsoft Power BI sorguları geliştirdiğini söylüyor.

Sistem, kampüste kimin kiminle iletişim kurduğunu belirlemeye yönelik manuel ve zaman alıcı çabayı ortadan kaldırarak, üniversitenin hızlı ve kolay bir şekilde temas takibi yapmasına izin verdi. Myers, “Enfekte olan biri kampüse gelirse, o kişinin etrafta kim olduğunu belirleyebilir ve etkiyi en aza indirebilir ve toplumdaki herhangi bir yayılmayı hemen hemen durdurabiliriz,” diyor.

 

Uygun Sosyal Mesafenin Sağlanması

Çalışan güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak ve COVID-19’un yayılmasını durdurmak için Nutrien Ltd. Şirketi, 2021’in başlarında Triax Technologies’in yakın izleme ve temas izleme teknolojisinin kullanımını genişletti.

Virüsün yayılmasını hafifletmeye yardımcı olmak için Nutrien, çalışanlarının birbirinden en az 1,5 metre mesafeyi korumalarına ve iş arkadaşlarıyla etkileşimleri hakkındaki verileri otomatik olarak yakalamalarına yardımcı olmak için Triax ile ortaklık kurdu.

Hafif Proximity Trace etiketleri, çalışanların kıyafetlerine veya baretlerine takılır ve yakınlık izlemeyi desteklemek için altı fit içinde gelen herkese gerçek zamanlı, sesli ve görsel (yanıp sönen kırmızı ışık) uyarı verir. Etiketler ayrıca verileri otomatik olarak günlüğe kaydeder, böylece bir durum ortaya çıktığında şirket hızlı bir şekilde kişi izleme gerçekleştirebilir. Veriler, sitenin etrafına stratejik olarak yerleştirilmiş ağ geçitleri tarafından yakalanır.

Etiketlerde, şarjlar arasında birkaç ay pil ömrü olan yeniden şarj edilebilir bir pil bulunur. 900 MHz kablosuz kullanarak diğer etiketler ve bir ağ geçidi ile iletişim kurarlar ve ağ geçitleri, yakalanan verileri LTE aracılığıyla barındırılan bir Triax bulut portalına gönderir.

Triax teknolojisinin uygulanmasından bu yana, fiziksel mesafe uyarıları yakın temasların, olumlu vakaların ve karantinaların sayısını azaltmıştır. Ek olarak, otomatik veri sistemi, temaslı izlemenin verimliliğini ve doğruluğunu geliştirdi.

Peterson, teknolojinin “manuel temas izleme sürecinin verimsizliklerini ortadan kaldırmada ve çalışanlar ve yükleniciler için güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamada başarılı olduğunu” söylüyor.

Mahmut ELİBOL
Mahmut ELİBOL
Beykent Üniversitesi / Yönetim Bilişim Sistemleri -Beykent Üniversitesi IoT Türkiye Temsilcisi -Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübü Başkan Yardımcısı
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler