Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaDijital DönüşümDijital Dönüşümde AI, ML ve IoT'nin Rolü

Dijital Dönüşümde AI, ML ve IoT’nin Rolü

Dijital dönüşüm, işletmelerin iş yapma biçiminde bir paradigma kayması olarak buna odaklanıp odaklanmadığına bakılmaksızın on yıllardır devam eden bir süreçtir. E-posta, ERP platformları, bulut bilişim, dijital reklamcılık, çevrimiçi perakendecilik, tele-sağlık, uzaktan çalışma ve video akışı, dijital dönüşüm geçirmiş işletme ve süreçlere birkaç örnektir. Tüm bu değişimler dijital süreçlere geçişle mümkün oldu.

Birçok şirket , pazarda rekabet avantajı elde etmek için dijital dönüşümün önemli bir strateji olarak önemini kabul etti fakat kullanıcı pazarında, dijital dönüşümün ne olduğu ve yapay zekanın (AI), makine öğrenimi (ML) ve Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) bunu uygulamada oynadığı roller hakkında çok fazla gürültü ve yanlış anlama var.

İşletmeler ve kuruluşlar, dijital dönüşümün daha rekabetçi olmak, müşteri deneyimlerini geliştirmek ve müşteri temas noktaları olan süreçleri iyileştirmek için proaktif olarak planlanabileceğini ve uygulanabileceğini anlamaya başladı. Yapay zeka ve makine öğrenimi araçları ve IoT kanalı, proaktif bir dijital dönüşüm stratejisinin planlanması ve uygulanması için hazırdır.

AI ve ML’nin Rolü

AI ve ML, müşterilerle şimdi ve gelecekte rekabet avantajı elde etmek için neye ihtiyaç duyulduğuna odaklanan bir dijital dönüşümü planlamak ve uygulamak için kullanılabilecek araçlardır. Sistem ve süreçlerin parça parça güncellenmesi gibi parça parça taktikler yerine gerçek zamanlı pazar istihbaratına dayalı veri dönüşümü için kapsamlı stratejiler geliştirmelerine yardımcı olurlar.

Makine öğrenimi, müşteri davranışına ve diğer olaylara ilişkin içgörüler sunabilen modelleri analiz etmek ve ilişkilendirmek için büyük verileri kullanır. İş süreçlerini ve müşteri deneyimlerini iyileştirmek için çözümler hakkında öngörüler sağlar. Satışlar zaten düştükten sonra müşteri davranışındaki bir değişiklik hakkında bilgi edinmek yerine, ML, satışlardaki düşüşü önlemek için çözümler tasarlanabilmesi için davranış ve olaylarda meydana gelen değişiklikleri belirlemeye yardımcı olabilir.

Yapay zeka, makine öğrenimi ile elde edilen içgörülerden yararlanmak için programlar oluşturmak veya ayarlamak için algoritmalar kullanır. AI, davranış ve olayları tanımlamak ve bunlara tepki vermek için insan zekasını taklit eder. Makine öğreniminden elde edilen davranış ve olaylara ilişkin öngörülere dayalı programlar, müşteri deneyimlerini ve iş süreçlerini iyileştirebilir.

Dijital dönüşümün planlanması ve uygulanmasında AI ve ML’nin kullanılması, işletmeleri ve kuruluşları eğrinin önünde kalacak konuma getirir. AI ve ML ile bilgi, müşteri davranışındaki ve olaylarındaki değişikliklere yanıt vermeyi artırmak ve BT operasyonları dahil iş süreçlerini daha verimli hale getirmek için gerçek zamanlı olarak analiz edilir.

Yapay zeka ve makine öğrenimi tarafından yönlendirilen ve yönlendirilen dijital dönüşüm, yeni ürün ve hizmetlerin tanıtımını hızlandırmaya yardımcı olmak için müşterilerin daha iyi anlaşılması için verilerin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlar.

AI ve ML ile veri dönüşümü, sürekli gelişen bir süreç haline geldi ve müşterilerin ve pazarın sürekli değişen dinamiklerine içgörü ve yanıtlar sağladı.

IoT’nin Rolü

IoT, internet üzerinden diğer sistem ve cihazlarla veri alışverişinde bulunmak ve veri alışverişinde bulunmak için yazılımlara, sensörlere, akıllı cihazlara ve diğer araçlara sahip olan nesnelerin ağıdır. AI ve ML’de kullanılan verileri toplamak ve müşteri deneyimlerini ve iş süreçlerini iyileştirmek için IoT’deki “nesneler” yoluyla müşterilerle etkileşim kurmak için kullanılan kanaldır. İnternet ve bağlı olduğu her şey dijital dönüşümün uygulanmasına olanak sağlar. IoT, veri odaklı, akıllı veri dönüşümünü mümkün kılan kanaldır.

Sonuç

İşletmeler ve kuruluşlar, dijital dönüşümü düşündüklerinde iki seçenekle karşı karşıyadır. Piyasa verileri tarafından koordine edilmeyen veya desteklenmeyen dijital dönüşüm kararları alabilir veya dijital dönüşüm stratejilerini IoT aracılığıyla toplanan ve AI ve ML ile analiz edilip yanıtlanan sürekli gelişen gerçek zamanlı verilere dayandırabilirler. İkinci yaklaşımı seçen kuruluşlar, pazarda rekabet avantajı elde edeceklerdir.

Mahmut ELİBOL
Mahmut ELİBOL
Beykent Üniversitesi / Yönetim Bilişim Sistemleri -Beykent Üniversitesi IoT Türkiye Temsilcisi -Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübü Başkan Yardımcısı
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler