Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsERP Çözümlerini Geliştirmede IoT'nin Önemli Rolü

ERP Çözümlerini Geliştirmede IoT’nin Önemli Rolü

Teknolojik gelişmeler, tüm endüstriyel dikeylerde her yerde mevcut hale geldi ve çalışma tarzlarını yeniden tanımladı. Nesnelerin İnterneti (IoT), günümüzde hesaplama yapan endüstriler arasında en önde gelen teknolojilerden biridir. IoT sensörleri, kalite takibi ve makine bakım işlerinde halihazırda işletmelere hizmet vermektedir. IoT, erişimini artırmak için kurumsal kaynak planlamasına (ERP) yönelik yeteneklerini sergilemektedir.

Kurumsal kaynak planlaması (ERP), bir şirkette tüm departmanları ve işlevleri tek bir sistemde birleştiren ve her departmanın özel ihtiyaçlarını karşılayan bir yazılım paketidir. kurumların daha akıllı seçimler yapmasına, müşterilerine daha iyi hizmet vermesine ve süreçleri otomatikleştirerek daha büyük sonuçlar sağlamasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. ERP yazılım paketinin uygulanması, çeşitli satıcılar için genel olarak tamamen farklıdır, ancak yeni müşterinin yazılım paketini kendi işi için tam olarak kullanmaya hazır olduğundan emin olmak için gerçekleştirilmesi gereken önemli adımlar vardır.

IoT, monitörlerin parçalar, üretim hatları veya araç filoları ile birleştirilmesi yoluyla üretimin veya işin tüm yönlerinin gözlemlenmesini içerir, bu da bir bilgi seli üretecek olsa da incelemesi kolaydır. Ve elde edilebilecek devasa miktarda bilgiyle, makine öğrenimi uygulamalarının kullanılması, ERP sisteminin yöneticileri için mantıklı önerilerde bulunmasına ve zincir sağlamasına olanak tanır.

ERP çözümleri ise neredeyse tüm işletmelerin merkezinde yer alır. ERP bilgi işlemin kurumsal çözümlerinin yüzü olurken öte yandan IoT, AI özellikli ERP’nin çalışması için bilgi kaynağı işlevi görebilir;

Geniş Bilgi Kaynağı

Aynı şekilde, IoT cihazları, gerekli bilgi temini nedeniyle ERP çözümlerine hizmet etmek için büyük bir kapsama sahiptir. her işletmenin yeni iş yolları oluşturmak için bilgiye ihtiyacı vardır. Ayrıca, veriye dayalı yollar geçmişte ek etki yaratmaya çalıştı. Sensörler, çok sayıda manzaradan zaman içinde önemli bilgiler toplar ve bunları doğrudan şirketin bilgilerine kaydeder. Ayrıca, bu bilgiler, ondan daha yüksek içgörüler elde etmek için ERP bilgisayar koduna gömülü bilgi analitiği araçlarıyla beslenir. Daha önce bilgi kolaylığı düşüktü ve işletmeler bilgiyi yöntemle sınırlandırmıştı, ancak IoT ile işler tamamen değişmiş durumda.

Saha Hizmetinde İyileştirme

Geleneksel olarak üreticiler, özellikle karmaşık ve uzun çözümler üretenler olmak üzere, ürünün servis ve bakım zorluğuyla yüzleşme zorluğuyla karşılaşıyorlardı. ancak IoT ile birlikte şu anda cihazlara entegre edilmiş iyi sensörler, ürün performansını gözlemlemek için onların kontrolünü sağlayan üreticilere bilgi akışı sağlıyor durumda.

İş Zekasını Yükseltme

ERP çözümleri genellikle iş zekasını artırmak için kullanılır. İşletmeler şu anda ürünü ve farklı iş zekası parçalarını yükseltecekleri ürünlerinin performansının dönem analizini yapmaktalar. Bunun için, IoT cihazları tarafından toplanan bilgilerden değerli içgörüler elde ederek makine öğrenimini ve büyük bilgileri kullanabiliyorlar.

Mahmut ELİBOL
Mahmut ELİBOL
Beykent Üniversitesi / Yönetim Bilişim Sistemleri -Beykent Üniversitesi IoT Türkiye Temsilcisi -Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübü Başkan Yardımcısı
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler