Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelMetan Yiyen Bakteriler Küresel Isınmaya Engel Oluyor

Metan Yiyen Bakteriler Küresel Isınmaya Engel Oluyor

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bakteriler aslında biz fark etmesek de Dünya’nın düzenini sağlamada ekosisteme büyük yardım sunuyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre okyanuslardaki bazı bakteriler küresel ısınmaya karşı savaşımızda bize yardımcı oluyor olabilir. Detaylar haberimizde.

United Press International’ın haberine göre, Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar okyanus tabanlarındaki gaz sızıntılarını inceledi. Bu araştırmadan çıkan sonuca göre, bazı bakteriler gaz sızıntısında bulunan metan gazını bikarbonata dönüştürebiliyor. 7 farklı sızıntıda yapılan araştırmaların ardından araştırmacılar Pasifik Okyanusu’nun California sahillerine yakın noktada bulunan karbonat kayalarının etrafındaki bakterilerin diğerleri arasında en hızlı bikarbonat dönüşümü gerçekleştirebilenler olarak kaydedildi.

2020 : une « super année » pour l'Océan ? | IDDRI

Metanı dönüştürebilen tek bakteri türü okyanus tabanlarında yeni keşfedilen bu tür değil. Daha önceki araştırmalarda keşfedilen volkanik kalıntılardaki metanı dönüştüren mikroskobik canlılar, okyanus tabanında bulunan bu bakterilerden tam 50 kat daha yavaş “çalışıyor”.

Metan gazı nedir? Metan gazı nasıl oluşur? | Sağlık Haberleri

Bilim insanlarının belirttiğine göre, okyanustan havaya metan salınmasını engelleyen bu canlılar, sadece metanı okyanus ekosistemine geri kazandırmakla kalmıyor aynı zamanda atmosfere salınmasını engelliyor. Okyanuslardan fazlaca salınabilecek metan, hava sıcaklıklarına ve küresel ısınmaya büyük miktarda katkıda bulunabilirdi. Küresel ısınmanın başlıca sebeplerinden biri olan metan, toplu hayvan çiftliklerinden, egzoz gazlarından ve fabrikalardan atmosfere çok yoğun miktarda salınıyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler