Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaTeknolojiKapasitör Nedir? Kapasitörler Nasıl Çalışır?

Kapasitör Nedir? Kapasitörler Nasıl Çalışır?

En önemli devre elemanlarını incelediğimiz yazı dizimizde bugün konumuz kapasitörler. Kapasitör nedir? Kapasitörler nasıl çalışır? Kondansatör, kapasitör ya da sığaç olarak da adlandırılan devre elemanı hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.

Kapasitör Nedir?

İsminden biraz tahmin edilebileceği üzere kapasitör, elektrik yükünü belli bir miktarda depolayabilen devre elemanlarına verilen isimdir. Aşağıdaki sembolle gösterilir ve C harfi ile adlandırılır.

Kapasitörler bir ucu pozitif diğer ucu negatif ile yüklenebilen iki iletken uca sahiptir ve devre çalışırken elektrik ile yüklenirler. Bu yüklenme sebebiyle pozitif yüklü plakadan negatif plakaya doğru bir elektrik alan oluşur. İki plaka arasında bulunan yalıtkan madde sebebiyle herhangi bir elektrik akımı gerçekleşmez.

Kapasitörler Nasıl Çalışır?

Capacitors - learn.sparkfun.com

 

Bir ucu elektronca zengin diğer ucu elektronca fakir olarak yüklenen kapasitörlerde şekildeki gibi bir elektrik alan oluşuyor. Özetle bu elektrik alan devrede elektriksel yükün saklanmasını sağlar. Belli bir süre akım olan devrede yüklenen kapasitörler, akımın bir anda kesilmesi durumunda devreye girerek depoladıkları yükü salarlar ve bu yük devrede akım olarak dolaşır. Kapasitörlerin içindeki yük bitene kadar bu depolanmış akım kullanılabilir. Böylece teknolojik aletlerin bir anda büyük miktarda voltaj değişimi yaşamasının önüne geçilir.

Alternatif akımı iletirken doğru akımı iletmeyen kapasitörler devrede akımlar arasında seçim yapılması gereken durumlarda kullanılabilir. Ayrıca kapasitörler devrede güç kaynaklarının ürettiği voltajı dengelemek, olası bir bilgi kaybını engellemek ve radyo sinyalleriyle ilgilenen devrelerde frekansları düzenlemek için kullanılabilir. Teknolojik araçların zarar görmemesi için devrede kapasitörlerin bulunması çok önemlidir.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler