Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelRembrandt'ın Tablosuna Yapay Zeka Dokunuşu

Rembrandt’ın Tablosuna Yapay Zeka Dokunuşu

Hollandalı usta ressam Rembrandt’ın, binaya sığması için kesilen tablosu, yapay zeka desteğiyle onarıldı ve eski haline getirildi. Detaylar yazımızda.

Rembrandt van Rijn, Hollandalı bir sanat dehasıydı, Amsterdam’da bulunan Rijksmuseum’da sergilenen en önemli eseri “Gece Devriyesi” yeteneğinin bir kanıtı niteliğindeydi. Ancak bu eser, yüz yıllar önce binaya sığabilmesi için bir miktar kesilmiş ve zarar görmüştü. Yapımından tam 70 yıl sonra bu saygısızlığa uğrayan eserin kırpılma sebebi dönemin belediye binasındaki bir boşluğa sığdırılmak istenmesiydi.

Sonradan ressam Gerrit Lundens sayesinde aslının bir benzeri çizildi. Lundens yaptığı reprodüksiyon ile resmin aslının nasıl göründüğü konusunda bize bir yol çizmişti.

Orijinal tablonun yapay zekayla tamamlanması için Lundens’in bu tablosu baz alındı, X- ışınları, başka fotoğraflar, eserin aslı, çeşitli analizler ve yapay zekanın desteğiyle Rembrandt’ın tablosu eski, kesilmemiş haline geri döndürüldü. Çalışmayı yapan ekip, yapay zekanın tabloda hangi renklerin kullanıldığını, fırça darbeleri arasındaki farkları ve perspektifi ayırt edebildiğini belirtti. Binlerce parçaya ayrılan resimde adım adım çalışan yapay zeka sonunda resmin devamını çizebilmiş.

Yapay zekanın tamamladığı kısmın şu an dijital olarak sunulduğunu hatırlatmakta fayda var. Henüz teknoloji orijinal resim üzerine ekleme yapacak kadar ileride değil ve kimse orijinal eseri bozma riskine girmek istemiyor.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler