Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaRobotBoston Dynamics Robotları Zorlu Parkurları Yapabiliyor... Ama Amaç Ne?

Boston Dynamics Robotları Zorlu Parkurları Yapabiliyor… Ama Amaç Ne?

  • Yeni bir viral videoda, iki Boston Dynamics robotu parkur manevraları yapıyor.
  • Ama mesele parkur değil; her şey insan benzeri el becerisini öğrenmek için robotların sınırlarını zorlamakla ilgili.
  • Bilim adamları, bu görünüşte tuhaf denemelere araştırma robotları koyarak daha pratik ticari robotlar geliştirebilirler.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir YouTube videosunda, şaşırtıcı bir şekilde insan faaliyetleri gerçekleştiren makinelerin viral klipleriyle tanınan Massachusetts merkezli robotik şirketi Boston Dynamics, bir parkur alanını tamamlayan, gerekli sıçramaları, sınırları ve ters taklaları gerçekleştiren iki insansı robotu (her ikisi de Atlas olarak adlandırılır) gösteriyor.

İlk robot ahşap rampaların üzerinden atlıyor, merdivenleri tırmanıyor ve ikinci bir robot rutini alıp bir denge aleti üzerinde koşarak  parkura devam ediyor. Videonun sonunda robotlar, senkronize olarak ters taklalar gerçekleştirdiler ve hatta hiçbir şey yokmuş gibi omuzlarının tozunu aldılar 🙂

Boston Dynamics, insansı robotların boyutları nedeniyle, yeterli güç-ağırlık oranlarına, hareket aralıklarına ve karmaşık faaliyetler için gereken fiziksel sağlamlığa sahip makineler tasarlamanın zor olduğunu kabul ediyor.  Şirket, 17 Ağustos tarihli bir blog yazısında, “Nihayetinde, Atlas gibi bir insansı robotun sınırlarını zorlamak, donanım ve yazılım yeniliğini Boston Dynamics’teki tüm robotlarımızı etkiliyor,” dedi.

Başka bir deyişle, parkur mesele değil bu bir sona giden araçtır. İddialı bir “korumalı alan” seçmek, robotik dünyasında çok önemlidir. Bu alan simülasyonların ve laboratuvarın dışında, gerçek dünyada bir robotun üstesinden gelmesi gereken engeller sunar. Gerçekçi olarak, bir sağlık bakım robotunun bir hastanın ilaçlarını düşürdüğünde rotasını düzeltmesini veya bir arama-kurtarma görevinde bir dizi devrilmiş ağaca tırmanmasını istiyorsanız, robotu bazı durumlarda test etmeniz gerekir.

Ohio State Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Ayanna Howard, “Bu çabaların odak noktası, robot donanımının (ve ilgili kontrol algoritmalarının) sınırlarını test ederken robotik ekibinin ilgisini çekmeye devam edecek bir uygulama seçmektir.” diyor. Ayrıca, New York’taki The Cooper Union’da makine mühendisliği yardımcı doçenti Michelle Rosen da aynı fikirde. Kendisi bu durumu şu şekilde ifade ediyor. “Teknolojinin kendisi için bu testler iyi bir kanıtlama alanı. Ayrıca, dans eden veya parkur yapan bir şeyi izlemek, temel test prosedürlerini izlemekten çok daha eğlenceli. Bu tür şeyler, bilim adamları için de çok eğlenceli olma eğilimindedir.”

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Belki daha da önemlisi, bu test prosedürleri yeni nesil robotları bilgilendirip önünü açabilir ve gelecekte daha da gelişmiş robotlar görebiliriz.

Turhan Can Kargın
Turhan Can Kargınhttps://turhancankargin.wordpress.com/
Bana bu linkten ulaşabilirsiniz --> turhancankargin.me
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler