Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaRobotGünümüzde Teslimat Robotları

Günümüzde Teslimat Robotları

Starship teslimat robotları üretiminde öncü diyebiliriz. Yalnızca üç yıl önce ilk otonom teslimat robotlarını kullanmaya başlayan şirket şu anda İngiltere, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde binden fazla filo işletiyor. Şirketin CEO’su Alastair Westgarth, robotlarının şuana kadar 2 milyon teslimat yapmak için toplam 3,6 milyon kilometre yol kat ettiğini dile getirdi. Makine öğrenimi algoritmaları tarafından desteklenerek, sürekli olarak daha akıllı hale geliyorlar, yani daha verimli ve daha güvenli hale geliyorlar.

Bu yolculukların büyük çoğunluğu tamamen otonom olarak tamamlanıyor; ancak, insan operatörler ihtiyaç duyulduğunda her zaman devreye girmeye hazırdır. Güvenlik her zaman bir numaralı öncelikleridir, bu nedenle bir robot olağandışı bir şeyle karşılaşırsa duracak ve uzak operatörlere bir uyarı gönderecektir.

Robotlar, makine görüşlü kameralar, radar ve ultrasonik sensörler dahil olmak üzere sensörlerle doludur. Bu sayede önlerine çıkan cisimleri algılayabilirler. Her gün 80.000 farklı yoldan geçiyorlar ve başlangıçta bunların hepsi insan operatörler tarafından gerçekleştirildi. Ancak, robotlar çevreleri hakkında daha fazla şey öğrendikçe, bugün neredeyse her şey otonom olarak gerçekleştiriliyor.

3,6 milyon kilometre yol kat eden bu robotlar, birçok farklı mekandan geçti ve bunu 7/24, karanlıkta, karda, şiddetli yağmurda yaptı. Fakat, karla ilk karşılaştıklarında, robotlar baya afalladı. Tanıdık mekanlardan, kameralar farklı görüntüler üretti ve sensörler farklı tepki verdi, bu yüzden sistemleri bu ortamla başa çıkmak için farklı hava durumlarında ayrı ayrı eğitilmek zorunda kaldılar. Bu robotlar sürekli öğreniyor ve bugünkü otonom seviyeleri ilk üretildikleri zamana göre çok daha yüksek.

Robotlar hakkında konuştuğumuzda, görmezden gelemeyeceğimiz bir konu, insan işleri üzerindeki potansiyel etkidir. Teslimat robotları açıkça insan istihdamı için bir tehdit oluşturuyor ve buna ortak bir tepki, insanların teslimat yapmaktan daha iyi şeyler yapabileceğini önermek olsa da, bunlar insanların para kazanmasını sağlayan işlerdir.

Westgarth, Starship gibi işletmelerin insanlara alacağından daha fazla iş olanağı sağlayacağından emin olduğunu söylüyor. Ayrıca, günün sonunda robotlarımızla ilgilenen daha fazla insan, teslimat yaptığımız satıcılara hizmet veren daha fazla insan, yazılımımızı programlayan, telefon ve tabletlerde uygulamalarımızı geliştiren daha fazla insan olacak. Dolayısıyla istihdam değişecek, ancak artacağına inanıyoruz diyor .

 

Turhan Can Kargın
Turhan Can Kargınhttps://turhancankargin.wordpress.com/
Bana bu linkten ulaşabilirsiniz --> turhancankargin.me
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler