Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsFinans Sektörüne Değer Katan IoT Teknolojileri

Finans Sektörüne Değer Katan IoT Teknolojileri

IoT, verileri toplayıp aktararak finans şirketlerine çok zaman ve para tasarrufu sağlar. IoT ayrıca finansal kurumların müşteri deneyimlerini iyileştirmelerine ve herhangi bir dolandırıcılık faaliyetini daha iyi tespit etmelerine yardımcı olur. Riski azaltabilir ve tüm bankacılık güvenlik sistemini çeşitli şekillerde iyileştirebilir, aşağıda daha derine ineceğiz.

IoT ile veriler gerçek zamanlı olarak toplanabilir. Bu, müşterilere ilgili bilgileri hızla güncelleyebildikleri ve önemli finansal kararları hızla verebildikleri için bankalara büyük bir avantaj sağlar. İlgili veriler hızlı bir şekilde toplanabildiğinden, gerçek zamanlı veriler yatırım kararlarına da fayda sağlayabilir.Akıllı IoT cihazları sayesinde bir bankadaki bir müşteri, şubedeki hatları online olarak izleyebilir veya nakit çekme planlayabilir ve işlemlerini en yakın ATM’de tamamlayabilir.

Bir kişinin hesabı söz konusu olduğunda güvenlik ve dolandırıcılık sorunları olması şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, finans şirketleri dolandırıcılık tespiti konusunda ciddi önlemler alıyor ve bu senaryolardan bazılarının gerçekleşmesini önlemeye yardımcı olmak için IoT’ye büyük yatırım yapıyor.

IoT, dolandırıcılıkla ilişkili birçok riski azaltmaya yardımcı olur ve saldırıya uğramış hesapların tespit edilip engellenmesine yardımcı olmaktadır. Kullanıcı verilerini toplayabilir ve etkinliği analiz edebilir, sonra buluta gönderilir ve burada kullanıcının tipik davranış kalıplarıyla eşleşir. Herhangi bir olağandışı veri algılanırsa, kullanıcı uyarılır ve hesap geçici olarak devre dışı bırakılır.

IoT, doğru iş tahminleri yapma ve şirket davranışlarını takip etme yeteneğine ve potansiyeline sahiptir. Piyasanın gerçek zamanlı durumunu takip etmek, yatırım karar verme sürecini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu, yatırımcılara daha yüksek bir avantaj sağlıyor ve finans dünyasının işleyişini tamamen değiştiriyor. Gelecekte, yatırım bankacılığının birçok yönü otomatik hale getirilecek ve daha kullanıcı dostu olacaktır. Finansal teknoloji liderleri, IoT ticaretinin küresel olarak bitcoin, mobil uygulamalar ve akıllı sensörler kullanılarak gerçekleştirileceğine inanıyor.

Sohbet Robotları

Sanal asistanlar veya sohbet robotları , finans şirketlerinin müşterileri için 7/24 müşteri hizmeti deneyimleri gerçekleştirmesine olanak sağlamıştır. Akıllı sohbet robotları, belirli bir süre boyunca kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için dil işleme ve makine öğrenimini kullanır.

Akıllı ATM’ler

Akıllı ATM’ler, çalışanları azaltarak bankaları daha verimli hale getirerek bankalara çok para kazandırabilir.

Temassız Ödeme

Bu, müşterilerin mevcut olmadan ödeme yapmalarını sağlar. Bu, özellikle birçok insanın ödeme yapmak için yüz yüze görüşemediği COVID-19 salgını sırasında faydalı oldu.

Gelecekte, verilerin toplanma ve dağıtılma şeklini iyileştirmeye, genel olarak daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamaya ve uzun vadede bireyleri ve işletmeleri olumlu yönde etkileyebilecek ticaret ve yatırım kararlarını etkilemeye devam edecektir.

Mahmut ELİBOL
Mahmut ELİBOL
Beykent Üniversitesi / Yönetim Bilişim Sistemleri -Beykent Üniversitesi IoT Türkiye Temsilcisi -Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübü Başkan Yardımcısı
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler