Sağlık

Yapay Böbrek Deneylerinde Önemli Gelişme

Böbreklerimizin, çok sayıda önemli işlevi vardır.  Kandaki toksik ve atık maddeleri süzer, ayrıca bazı hormonların kan seviyelerini düzenler. Bu sayede vücudumuzdaki tüm organların uygun bir şekilde çalışması sağlanmış olur. Böbrek hasar görürse veya çalışamayacak duruma gelirse kişi diyalize girmesi gerekir. Böbrek nakli yapılmazsa diyaliz genellikle ömür boyu yapılan bir tedavi biçimidir.

iHemo adlı implante edilebilir bir diyaliz sisteminin geliştirilmesi için, UC San Francisco ve Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi (VUMC) arasındaki bir işbirliği olan ve hastaların böbrek yetmezliğini güvenli ve etkili bir şekilde tedavi etmesini sağlayacak olan Kidney Project’e 500.000 $ tutarında KidneyX ödülü verildi.

The Kidney Project tarafından projesi hala sürdürülen iHemo, böbrek nakli talebini hafifletmeye yardımcı olacak gibi duruyor. Yıllarca böbrek dokusu üretme, 3D böbrek baskısı üretme gibi gelişmeler yaşandı fakat mekanik böbrek yapımında fazla başarı elde edilemedi. iHemo 2022 yılından itibaren kullanılmaya başlanılacak gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close