Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelBilim İnsanları DNA Benzeri Bir Polimer Üretti

Bilim İnsanları DNA Benzeri Bir Polimer Üretti

Defalarca kendini tekrar eden birimlerden oluşan doğal bir polimer olan DNA’mız, taklit edilebilmesi oldukça zor bir yapıdır. Teknolojinin gelişmesiyle, DNA’daki hataların onarılabilmesinin yanı sıra, DNA’yı taklit edebilmek de mümkün oluyor.

Haberimize konu olan gelişme Colorado Üniversitesi’nde gerçekleşti. Dr. Yiming Hu ve ekip arkadaşları yayımladıkları bir makalede, ikili sarmal yapıda uzun polimer zincirleri üretmeyi başardıklarını açıkladı. Bugüne kadar pek çok farklı yapıda polimer üretilebilse de, DNA’nın yapısında da bulunan sarmal yapılı polimerlerde fazla başarı elde edilememişti. Yapılan denemeler çoğunlukla oldukça kısa polimerler oluşturuyor, fonksiyonel bir parçadan söz etmek mümkün olmuyordu.

Nature Chemistry üzerinde yayımlanan makalede, kendi geliştirdikleri bir yöntemle ikili sarmal yapıyı tekrar edebildiklerini açıklayan araştırmacılar, sentez sürecinde deney kabında kristaller oluştuğunu görüp şaşırmış, kristallerin analizi sonucunda başarıya ulaştıklarını anlamışlar.

Bu başarının ardından, bilim insanları mikroorganizmalar başta olmak üzere çeşitli canlıların doğal oluşum süreçlerini yapay olarak taklit edebilir, enzimler ve kompleks organizmalarda bu birikimleri kullanarak çeşitli hastalıklara çare sunabilirler.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler