Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaYaşlılar için Yapay Zeka Destekli Risk Azaltma Sistemleri

Yaşlılar için Yapay Zeka Destekli Risk Azaltma Sistemleri

ABD genelinde 2.000’den fazla yaşlı yaşam tesisi, sakinlerini ayakta tutmak için VirtuSense Balance adlı bir sistem kullanıyor. Sistem, bir uzmanın düşmeye katkıda bulunabilecek duruşları ve hareketleri tespit etmesine yardımcı olur. Hastaları bir dizi hareket gerçekleştirirken kızılötesi ışıkla tarıyor ve bir poz algılama modeli konumlarını analiz ediyor.

Denge testi, bir kişinin hareketsiz dururken ne kadar sallandığını ölçer. Yürüme testi, yürüme hızını, dizlerin açılarını ve her adımın uzunluğunu değerlendirir. İşlev testlerinde sistem, çeşitli oturma, ayakta durma ve yürüme etkinliklerini analiz eder. Son olarak, sistem, belirli bir hastadan gelen girdileri yaş grubu için normlarla karşılaştırır ve ardından bir düşme riski puanı atar. Ayrıca, hastanın hareketliliğini iyileştirmek için bakıcılara önerilerde bulunur.

Otomatik sistemler, yaşlı bakımını çeşitli şekillerde iyileştirmeye yardımcı oluyor. CarePredict, hasta davranışını izleyen ve hasta bakıcıları iyi beslenmiyor veya uyumuyorsa uyaran giyilebilir bir cihazdır. People Power Family sistemi, evde yaşayan yaşlıları düşmeler, gece aktiviteleri ve beklenmedik geliş gidişler açısından izlemek için sensörler kullanır. Bir model, her hastanın alışkanlıklarını öğrenir ve endişe verici şekillerde farklılık gösterdiğinde uyarılar gönderir.

Bu sistemler neden önemli?

Düşmeler her yıl binlerce yaşlı yetişkini öldürür ve milyonlarcasını da yaralar. Risk faktörlerini vurgulamak hayat kurtarabilir, sigorta primlerini azaltabilir ve bakıcıların zamanlarını daha verimli kullanmalarına yardımcı olabilir.

Artan yaşlı nüfusun bakımında yapay zekanın oynayacağı açık bir rol vardır. Bununla birlikte, yakın tarihli bir araştırma, birçok yaşlı insanın elektronik sistemler tarafından izlenmeye karşı çıktığını ve buna direndiğini ortaya koydu. Teknologlar ve sağlık hizmeti pratisyenleri, bu tür sistemleri, onları kullanacak insanlara karşı şefkat ve saygıyla inşa edilmelidir.

Turhan Can Kargın
Turhan Can Kargınhttps://turhancankargin.wordpress.com/
Bana bu linkten ulaşabilirsiniz --> turhancankargin.me
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler