Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelBulutların Ağırlığı Var Mı? Bulutların Ağırlığı Ne Kadar?

Bulutların Ağırlığı Var Mı? Bulutların Ağırlığı Ne Kadar?

Gökyüzüne baktığınız zaman havada süzülen bembeyaz bulutların ağırlığı olup olmadığını hiç merak etmiş miydiniz? Aslında her ne kadar çok hafif gibi gözükseler de bulutların ağırlığı 250 tondan 10 milyon tona kadar değişebilir.

Havada süzülseler de aslında bulutların içerisi çeşitli malzemelerle doludur. Su buharı ve çözünmüş gazlar aklınıza ilk gelen maddeler olabilir ancak bulutların içerisinde bundan çok daha fazlası var. Bulutlar çoğunlukla hava, buz kristalleri ve su damlacıklarından oluşuyor. Bir bulutun ağırlığını bulmak için bu elemanların ağırlığını bulmamız gerekiyor. Tabi bunun için de ortalama bir bulutun büyüklüğünü ve bu bulutta ortalama olarak hangi maddeden ne kadar bulunduğunu hesaplamamız gerekiyor.

Buradan sonraki hesaplar İngiltere Reading Üniversitesi araştırmacılarından meteorolog Rob Thompson’ın The Conversation için yaptığı çalışmalardan derlenmiştir.

Haftasonu yağmur yağacak mı? 3 Ekim 2020 son dakika hava durumu

En yaygın bulut türü olan kümülüs bulutunu ele alırsak, bir kümülüs bulutunun her metreküpünde yaklaşık 0.25 gram su bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunun ardından bir kümülüs bulutunun hacmini hesaplamamız gerekiyor. Bunun için de bulutun gölgesinden yola çıkarak hesaplama yapabiliriz. Bulutu bir küp gibi hesaplayarak yaklaşık bir hacim oluşturulmaya çalışılırsa, bir kümülüs bulutunun hacmi bir milyon metreküpe yakın çıkıyor. Bu hesapla ortalama bir kümülüs bulutunun, havayı hesaba katmazsak, 250 ton olduğunu söylemek mümkün. Bir metreküp havayı 1 kilogram olarak hesaplarsak bir kümülüs bulutunun içindeki hava bulutun ağırlığına yaklaşık bir milyon ton eklerdi, ancak bulut olmasa da orada aynı miktarda hava bulunacağını düşünerek hesaplamalarda havanın ağırlığını dahil etmiyoruz.

Bir fırtına bulutunu düşünürsek, ki fırtına bulutları 10 kilometre boya ulaşabilirler ve metreküp başına ortalama iki gram su içerirler, bu bulutların ağırlığının ortalama 2 milyon tona ulaşabileceği rahatlıkla söylenebilir.

Bir başka bulut türü olan gri bulut katmanları ise 200 metre kalınlığa, 480 kilometre uzunluğa ulaşabilirler. İçlerinde çok fazla su bulundurmasalar da, devasa boyutları nedeniyle 10 milyon ton su içerebilirler.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler