Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelDNA İçerisinde Veri Depolamak Mümkün Mü?

DNA İçerisinde Veri Depolamak Mümkün Mü?

Veri depolamak için ihtiyaç duyduğumuz alan her gün azalıyor. Yeni bir araştırmaya göre, artık bakteri DNA’sında veri depolamak bile mümkün olabilir. Detaylar haberimizde.

Birkaç kilobayt veri depolayabilmek için oda büyüklüğündeki bilgisayarlar kullandığımız günlerden, küçücük kartlara terabaytlarca veri depolayabildiğimiz günlere ulaştık. Ama gelişen teknoloji, her geçen gün daha fazla depolama alanına ihtiyaç duymamıza sebep oluyor. Bu da daha küçük depolama birimlerine daha fazla veri depolama çalışmalarının temelini atıyor.

Araştırmacıların çıkış noktası, DNA’nın ne kadar veri depolayabilme kapasitesine sahip olduğu. Bir gram DNA içerisinde teorik olarak 215 milyon gigabayt veri depolanabilir. Yıllardır, bu bilgi ışığında bilim insanları DNA’yı kendi yararlarına kullanmanın yollarını arıyordu.

E. coli bakterisi

Columbia Üniversitesinden araştırmacı Harris Wang ve ekip arkadaşları, bu hayali gerçekleştirmeyi başardı. Daha önce benzer deneyler yapılsa da, açıkta kalan DNA zamanla bozuluyor ve yerine yenilerini sentezlemek gerekiyordu. Araştırmacılar bu soruna, DNA’yı canlı bir organizmanın içine ekleyerek çözüm bulmuş. Bu organizma da yıllardır hayatımızda olan E. coli bakterisi. Hayatta kalmak için çok fazla emeğe ihtiyaç duymayan bu bakteriler, DNA’lar için güzel bir sığınak oluyor. Hem DNA’lar bozunmuyor hem de bir sabit diskin saklayabileceğinden çok daha fazla veri, çok daha az kaynak harcanarak saklanmış oluyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler