Genel

Donald Trump Kendi Sosyal Medya Uygulamasını Kuruyor: TRUTH Social

Eski Amerikan başkanı Donald Trump, çoğu sosyal medya uygulaması tarafından engellenmesinin ardından kendi uygulamasını kurma kararı aldı. TRUTH, “gerçek” ya da “hakikat” olarak çevirilebilir. Uygulamanın amacı Trump’a göre, takipçilerini doğru haberlerden mahrum bırakmamak.

Başkanlığı sırasında çeşitli olaylarla gündeme gelen, mülteci politikasıyla tepki çeken Trump’ın, seçimleri kaybetmesinin ardından sosyal medya ile arası iyice bozulmuştu. Twitter başta olmak üzere çoğu uygulamada hesap açması yasaklanan eski başkan, sosyal medyayı “doğruları saklamak” ve “karşıt sesleri susturmak” ile suçladı.

Trump’ın Twitter, Facebook ve YouTube gibi platformlara erişimi, seçimleri kaybetmesinin ardından taraftarlarının Kongre binasını basması sonucu engellenmişti. Trump bunun ardından, “takipçilerine doğru haber sunabilmek” amacıyla kendi uygulaması TRUTH Social‘ı kurma kararı aldı. Kasım ayında davetlilere özel olarak açılacak uygulamanın, 2022’nin ilk aylarında kullanıma sunulması bekleniyor.

TRUTH Social‘ı yayımlamak için Trump tarafından kurulan Trump Media & Technology Group şirketi, Digital World Acquisition Corp. ile işbirliği yaparak halka açılmayı hedefliyor.

TRUTH Social'ın Twitter ile benzerliği sosyal medyada gündem oldu.
TRUTH Social’ın Twitter ile benzerliği sosyal medyada gündem oldu.

Uygulamanın Twitter’la benzerliği ise dikkat çeken detaylardan bir diğeri. Kullanıcı ara yüzü ve uygulama mantığı Twitter’ı oldukça anımsatıyor demek yanlış olmaz. Uygulamanın ana sayfası ise TRUTH Flow yani “hakikat akışı” olarak adlandırılmış, diğer uygulamalardaki “akış” ismine farklı bir yorum getirilmiş.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close