Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelGüneş Sistemi'nin Dışından Gelen Yeni Sinyaller Keşfedildi

Güneş Sistemi’nin Dışından Gelen Yeni Sinyaller Keşfedildi

Dünya’nın en güçlü radyo anteni LOFAR, Güneş Sistemi’nin dışını hedef alan çalışmalar sonucunda, yeni yıldızlardan ve gezegenlerden umut verici sinyaller almayı başardı. Detaylar haberimizde.

Avustralya’nın Queensland Üniversitesi‘nden bilim insanları, yeni bir araştırma kapsamında, Güneş Sistemi dışında bulunan “öte gezegen“leri incelemeye başladı. Araştırmada Hollanda’da bulunan LOFAR radyo anteni kullanıldı. Low-Frequency Array kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan LOFAR, Türkçe’ye “Düşük Frekans Dizisi” olarak çevirilebilir. 2012 yılında Hollanda Radyo Astronomi Enstitüsü ASTRON tarafından uluslararası ortaklarla işbirliği ile tamamlanan LOFAR, bilimsel araştırmalar için büyük imkanlar sunmaya devam ediyor.

Ekip, LOFAR’ı kullanarak 19 uzak yıldızı inceleme altına almış. Kırmızı cüce olan bu 19 yıldızın dördünün yörüngelerinde yer alan gezegenlere dair sinyaller yakalanmış. Queensland Üniversitesi’nden astrofizik alanında uzmanlaşan Dr. Benjamin Pope, gelişmelerin “yaşamın mümkün olduğu öte gezegenleri incelemek için yeni fırsatlar” yaratabilecek olduğunu belirtirken, LOFAR’ın önümüzdeki 5-10 yıl arasında geliştirilebilecek teknolojilerin sadece küçük bir versiyonu olduğunu ekledi.

LOFAR

Nature Astronomy dergisinde yayımlanan makalede bilim insanları, yakalanan sinyallerin yıldızlar ve yıldızların yörüngesinde bulunan gezegenler arasındaki manyetik bağlantıdan gelebileceğini, ayrıca “kırmızı cüce”lerin Dünya benzeri gezegenleri yörüngelerinde bulundurma ihtimaline odaklandıklarını belirtmiş.

“Yaşam için elverişli gezegenler arıyoruz. Bu yalnızca taşınmamız için bir B gezegeni bulmak ile ilgili değil. Evrende başka bir yerde yaşam olup olmadığını bulmakla ilgili. Bu derin bir keşif olur.”

Araştırmacılar, gezegenlerin üzerinde yaşam aramak için, gezegenlerin yıldızlara uzaklıklarını da hesaba katıyor. Goldilocks Bölgesi adı verilen optimal mesafe, yıldıza ne çok uzak ne de çok yakın bir bölgede bulunan bölgelere verilen isim. Bu bölgelerde su sıvı halde bulunabiliyor, dolayısıyla bir yaşam izi aramak kolaylaşıyor.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler