Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelİngiltere'nin Tepeleri Küçük Hidroelektrik Santrallere Dönüşebilir

İngiltere’nin Tepeleri Küçük Hidroelektrik Santrallere Dönüşebilir

Hidroelektrik santralleri, suları büyük barajlarda depolayıp, belirli zamanlarda ve belirli miktarda akmalarına izin vererek, büyük türbinleri döndürüp enerji üretme esasına dayalı bir sistem. Ancak bu sistemin sıkıntısı, akarsuların doğal akışını engelleyecek barajlara ihtiyaç duyması. Bir enerji şirketi, çevre dostu bir hidroelektrik santral projesiyle bilim dünyasını heyecanlandırdı.

RheEnergise, Montreal Kanada’dan bir şirket, İngiltere’nin tepeleriyle çevre dostu bir hidroelektrik santral kurabilmenin yolunu bulduğunu açıkladı. Normal santralleri çalıştırmak için kullanılan türbinler çok büyüktür ve istenen enerjiyi sağlamak için çok hızlı dönmeleri gerekir. Bu yüzden barajlardaki sular çok yüksekten hızla aşağı akıtılarak gerekli enerji sağlanır. RheEnergise ise sudan iki buçuk kat daha yoğun olan bir sıvı kullanmayı hedefliyor.

RheEnergise’ın projeyi tanıtmak için kullandığı bir görsel.

Lise fiziğinin temel formüllerinden biri olan d=m/v (yoğunluk = kütle/hacim) formülünü hatırlarsak, sudan iki buçuk kat daha yoğun olan bir sıvı, eşit hacimde sudan iki kat daha ağır demektir. Yani bu kullanılan sıvı hacmi değişmeden çok daha fazla enerji elde edilebilir demek. Bu özel sıvı sayesinde çok daha küçük bir santralle, klasik santrallerle aynı miktarda enerji üretilebilir.

Bu santrallerin bir avantajı da, çok fazla yüksekliğe ihtiyaç duymamaları olacak. 200 metreyi geçebilen barajlara ihtiyacın azalmasıyla birlikte, kıyasla çok daha küçük olan tepelere yeni santraller inşa edilebilir.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler