Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelDüşünebilen Bir Robot Geliştirildi

Düşünebilen Bir Robot Geliştirildi

Japon bilim insanları düşünebilen bir robot geliştirdi, yapay zeka ve biyoteknolojinin kombinasyonu olan bu sistem, filmlerden fırlamış gibi hissettiriyor.

“Düşünebilen robot” canlı beyin hücreleri ile, yani nöronlarla çalışan bir sistemin, yapay zeka ile desteklenmesi sonucunda üretilmiş. Japon bilim insanlarının yapay zekayla desteklediği bu küçük birim, yapay zeka algoritması hata yaptığı taktirde hatayı nöronlar ile tespit edip yapay zekayı uyarabilecek kadar gelişmiş üstelik.

Elektrikle uyarılan nöronlar, ufak bir labirenti çözmek gibi bir işlemi başarıyla yerine getirebildi. “Fiziksel Rezervuar Hesaplama” adı verilen bir teknikle, yapay zekanın beyin dalgalarını anlamlandırabildiği açıklandı. Applied Physics Letters dergisinde yayımlanan bilimsel araştırmanın başındaki isimlerden Hirokazu Takahashi araştırmayla ilgili “Bu sinir hücreleri veya nöronlar, bir beyinden alınan canlı hücrelerden büyütüldü. Bilgisayarın tutarlı sinyaller oluşturması için fiziksel rezervuar görevi gördüler.” sözlerini kullandı.

Bilim insanları bu araştırma ile, beyin dokusunun bir kaynak ya da girdi olarak kullanılabileceğini kanıtlamış oluyor. Bizzat beyin hücreleri olan nöronlar, bir sistemi çalıştırabilecek ve basit problemleri çözebilecek şekilde teknolojiye adapte olabiliyor. Bu tip sistemlerin, yapay zekanın da desteğiyle, daha çok deneyim kazanması sonucu çok daha karmaşık soruları çözebilmesi öngörülüyor. Belki de bu yöntemle geliştirilen sistemler, evrenle ilgili çözemediğimiz denklemleri çözecek, imkansız bulduğumuz işlemleri rahatlıkla yapabilecektir, bu teknolojinin ne kadar ilerleyeceğini bize zaman gösterecek.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler