Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelGPS'e İhtiyaç Duymayan Bir Navigasyon Sistemi Geliştirildi, VTRN Nedir

GPS’e İhtiyaç Duymayan Bir Navigasyon Sistemi Geliştirildi, VTRN Nedir

GPS’e ihtiyaç duymayan navigasyon sistemleri, yıllardır üzerinde çalıştığımız bir konu, ancak bu sistemleri güvenilir hale getirmek oldukça zor. Yeni bir araştırmayla bu sistemlerin güvenilirliği ve başarısının arttığı açıklandı. Detaylar yazımızda.

VTRN, visual terrain-relative navigation, dilimize görsel araziye dayalı navigasyon olarak çevirilebilir. VTRN sistemlerine sahip araçlar, sadece çevredeki verileri yorumlayarak bulundukları konumu tespit edebilirler. Bunu da uydu görüntüleri, internette paylaşılmış fotoğraflar gibi milyonlarca veri içeren dev veri bankalarına dayanarak yaparlar. Ancak bu sistemlerin güvenilir olmamasının sebebi, hava koşullarına göre performanslarının dramatik şekilde etkilenebilmesidir. Kar yağışı altındaki bir şehir, veri tabanındaki görüntülerden farklı olabilir. Yakın zamanda yıkılmış bir bina, inşasına yeni başlanmış olan bir yapı gibi çevresel etkenler, VTRN’lerin performansını düşürebilir.

Bu sorunlara, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Soon-Jo Chung ve ekip arkadaşları bir çözüm bulmayı amaçlamış. Ekibin geliştirdiği bir yapay zekalı sistem, fotoğraflarda bulunan mevsime dayalı özellikleri fotoğraftan silerek görüntüyü “varsayılan” hale getirmiş oluyor. “Çıplak” kalan fotoğraf bu şekilde kar, yağmur, güneş veya kapalı hava gibi durumlarda aslına oldukça sağlık kalıyor. Bu yöntemin, %92 oranında başarılı olduğu tespit edilmiş. Aynı sistemlerin yapay zeka destekli olmayan sürümlerinin %50 başarı oranına sahip olduğu düşünülürse, yeni araştırmanın etkileri takdir edilesi miktarda.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler