Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelOmurilik İmplantları Ağrıya Son Verebilir Mi? Kronik Ağrıyla Mücadele

Omurilik İmplantları Ağrıya Son Verebilir Mi? Kronik Ağrıyla Mücadele

Çeşitli sebeplerden kaynaklanabilen, uzun süreler boyunca, belirli periyotlarla ortaya çıkan ve insanların hayatını zorlaştıran kronik ağrılar, implantlarla durdurulabilir mi? Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucu umut verici gelişmeler kaydetti.

Cambridge Üniversitesi’nden içlerinde Damiano Barone’nin bulunduğu bir araştırmacı grubu, çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilen ve tedavisi bulunamayan bazı kronik ağrılar için bir omurilik implantı geliştirdi. Basitçe anlatmak gerekirse, bu implant, beyne ilettiği elektriksel sinyaller sayesinde beynin ağrıyı algılamasını engellemeye çalışıyor. Bu fikir yeni bir fikir değil, yıllardır bilim insanları uygulanabilir bir yöntem geliştirmeye çalışıyor ancak omurilik üzerinde çalışmak tıbbi olarak oldukça hassas bir nokta. Omuriliğe 32 elektrot bağlamak için oldukça karmaşık bir operasyon ve büyük bir implant gerekebiliyor, bunun için de işlerin ters gitme olasılığının düşürülmesi ve tutarlılığının artırılması şart. Böyle büyük bir sistemi vücuda dahil etmek kalıcı omurilik hasarına bile yol açabiliyor.

Barone ve ekip arkadaşlarının geliştirdiği yöntem ise sadece lokal anesteziyle ve basit bir operasyonla yerleştirilebiliyor. Çok ince bir plastik ve altın tabakalardan oluşan bu sistem, 2mm’den az bir kalınlığa sahip ve bir iğneye bile sığabiliyor. Cihaz, normalde anne adaylarının belden aşağısını uyuşturmak için kullanılan “epidural boşluk”a yerleştiriliyor ve çok az miktarda havayla şişiriliyor. Cihazı şarj etmek için ise kablosuz indükleme pili kullanılıyor. Bu operasyon sırasında gerçekleşebilecek bir komplikasyon riskinin, epidural anesteziyle eşit olduğu açıklanmış (1/100.000).

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler