Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelRusya'da Su Isıtmak Amacıyla Nükleer Enerji Kullanılmaya Başlandı

Rusya’da Su Isıtmak Amacıyla Nükleer Enerji Kullanılmaya Başlandı

Nükleer Enerji su ısıtmak amacıyla kullanılabilir mi? Rusya’nın bir kasabasında “Yüzen Çernobil” adı verilen bir nükleer santralin ısıttığı su, evlere dağıtılmaya başlandı. Bilim insanları fikir ayrılığı yaşıyor.

Akademik Lomonosov, Pevek Limanı’na demirlenmiş ve 2010 yılından beri Pevek kasabasına enerji vermeyi sürdüren bir gemi. Bu geminin özelliği ise gücünü içerisindeki nükleer reaktörden sağlıyor olması. Çevreci organizasyonlar tarafından başlarda büyük tepki çeken bu sistem, bazılarına göre hala güvenilir değil. Üstelik Çernobil gibi bir insan hatası yaşanması durumunda, korkutucu miktarda alan radyoaktif sızıntıyla kirlenebilir ve büyük bir felaket yaşanabilir. Rus yetkililer bunun ihtimal dahilinde bile olmadığını düşünse de, bu durum geminin “Yüzen Çernobil” ya da “Nükleer Titanik” isimleriyle anılmasına engel olmuyor.

Yüzen Çernobil, Akademik Lomonosov.

Haberimize konu olan gelişme ise, Rus hükümetinin gemiyle yeni bir adım atmasından kaynaklanıyor. Gemiyi işleten Rus şirketi Rosatom, geliştirdiği bir sistemle bilim insanlarını ikiye ayırdı. Bu sistem, reaktörü soğutmakta kullanılan suyun su buharı olarak “boşa gitmesini” engellemeyi ve halihazırda ısınmış olan suyun kullanılmasını amaçlıyor. Bu yöntemle elde edilecek ısı, sıcak su olarak kasabalara verilebileceği gibi hamamlarda ve endüstride de kullanılabilir.

Projeyi destekleyenler bunun, kömür ve doğal gaz gibi ısıtma metotlarından bizi sonunda kurtarabileceğine inanıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Nükleer Bilim ve Mühendislik Profesörü Jacopo Buongiorno durumun heyecan verici olduğunu ve karbon yayılımını durdurmak için bir adım olabileceğini ifade ederken, Andrei Zolotkov ise çekincelerini dile getirmekten çekinmemiş. Norveç temelli çevreci grup Bellona bünyesinde araştırmalarını sürdüren Zolotkov, her ne olursa olsun bunun bir nükleer teknoloji olduğunu ve tehlikelerine karşı tetikte olmamız gerektiğini belirtiyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler