Genel

Bölünerek Çoğalabilen Bir Robot Üretildi

Bilim insanları kendi kendini kopyalayıp bölünerek çoğalabilen bir robot icat etti. Bu küçük robotlar insanlık için büyük görevlerde kullanılabilir. Detaylar yazımızda.

Bilim insanları, canlı ve programlanabilir bir organizma olan Xenobots 3.0 adlı robotları üretmeyi başardı. Daha önce yapılan çeşitli girişimlerin sonunda üretilen en başarılı model olan Xenobots 3.0, kurbağa hücrelerinden üretilmiş. Xenopus laevis adlı bir kurbağa türünün kök hücrelerinden uyarlanan ufak organizmalar, bilgisayarlar tarafından şekillendirilmiş ve bir mikrocerrah yardımıyla içlerine elektrotlar yerleştirildi.

Tufts Üniversitesi ve Vermont Üniversitesi’ndeki biyologlar ve bilgisayar bilimcileri tarafından ortaklaşa geliştirilen projenin detayları Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yayımlandı.

Bu robotların yaşlanma, yaralanma, doğum lekeleri, kanser gibi sorunlara çare bulması beklenirken kişiselleştirilmiş ilaç tedavisi yöntemlerinde de insanlığın yardımcısı olmaları olası.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close