Genel

Mars’ta Hayat İçin Yeni Kanıtlar Bulunmuş Olabilir

NASA, Perseverance aracı ile başlattığı Mars araştırmalarında yeni bir adıma ulaştı. Daha önce gezegende suyun varlığını keşfeden NASA, şimdi de gezegendeki suyun ve hayatın kaynağına ulaşmış olabilir.

Perseverance, Temmuz 2020’de Dünya’dan fırlatılıp Şubat 2021’de Mars’a ulaşan, NASA’nın Mars görevlerinde en büyük dostu olması planlanan bir uzay aracıydı. NASA şu ana kadar Perseverance’ın başardıklarından oldukça memnun.

Daha önce NASA, Perseverance’ın topladığı örneklerden, Mars’ta suyun bulunmuş olabileceğini veya hala bulunduğunu keşfettiklerini açıkladı. Bu açıklamanın ardından bilim insanları konu üzerine yoğunlaşmaya başladı. ABD’nin Binghamton Üniversitesi’nden araştırmacılar, yaptıkları detaylı araştırma sonucunda Mars’ta suyun “smektit” adı verilen, demir açısından zengin killi minerallerin içine hapsolmuş olabileceğini açıkladı.

David Jenkins, smektit adı verilen bu malzemenin  600 santigrat dereceye kadar kararlı olduğunu açıkladı. Jenkins sözlerine şöyle devam etti:

“30 km derinlikte yer alan bu maddenin aslında Mars’taki suyun varlığı için önemli bir rezervuar olabileceği ortaya çıkmış oldu.”

 

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close