Genel

Akıllı Telefonlar ile Covid Testi Yapmak Artık Mümkün

Bilim insanlarının geliştirdiği yeni bir yöntem ile PCR testine ihtiyaç duyulmadan Covid testi yapılabilecek. Detaylar yazımızda.

ABD’nin California Üniversitesi’nden bilim insanları, evden çıkamayan veya testlere erişimi olmayan insanların işini kolaylaştıracak bir adım attı. Temel ekipmanlar ve bir akıllı telefonla artık Covid testi yapmak mümkün.

7 dolardan satışa sunulması beklenen smaRT-LAMP olarak adlandırılan testin çalışma mantığı aslında oldukça basit. Testi kullanabilmek için firmadan gönderilen test kitine ve kolayca indirilebilecek bir telefon uygulamasına ihtiyacınız olacak.

Test kitine yerleştirilen tükürük numunesine bir solüsyon ekleniyor, solüsyon üzerinde LED ışıklar bulunan bir kutu ile kaplanıyor ve LED ışıkların gösterdiği değerler telefon kamerasıyla okunuyor. Uygulama LED’lerin gösterdiği değerlere göre hastaya bir sonuç veriyor ve böylece testi yapan kişi Covid pozitif olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close