Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelDNA Uzaydan Geldi! Japon Bilim İnsanları DNA'nın Kökeni Hakkında Açıklamalar Yaptı

DNA Uzaydan Geldi! Japon Bilim İnsanları DNA’nın Kökeni Hakkında Açıklamalar Yaptı

DNA’nın yapıtaşları gerçekten uzaydan mı geldi? Japon bilim insanları yürüttükleri bir araştırma ile DNA’nın kökenleri hakkında yeni kanıtlar buldu.

DNA uzaydan geldi! Bu iddia Japon bilim insanlarının bir çalışması sonucunda ortaya atıldı. DNA ve RNA’da bulunan primidin karbonca zengin göktaşları ile Dünya’ya taşınmış olabilir. DNA’nın yapıtaşlarından olan pirimidin,biyolojik olarak “azotlu aromatik baz” olarak adlandırılıyor.

Nature Communications dergisinde yayımlananIdentifying the wide diversity of extraterrestrial purine and pyrimidine nucleobases in carbonaceous meteorites” (Karbonlu meteoritlerde dünya dışı pürin ve pirimidin nükleobazlarının geniş çeşitliliğinin belirlenmesi) isimli araştırma karbon bakımından zengin dünya dışı kayaların Dünya’daki DNA ve RNA bazlarının temelini oluşturabileceğini ortaya koymuş.

Daha önce yapılan benzer deneylerde bilim insanları inceledikleri örneklerde DNA’nın yapısında bulunan sitozin, guanin, adenin ve timin, RNA’nın yapısında ise ek olarak bulunan urasil nükleobazlarından sadece adenin ve guanin bazlarını bulabilmişti. (Bu bazlardan adenin ve guanin pürin bazları olarak adlandırılırken sitozin, timin ve urasil bazları pirimidin olarak adlandırılıyor.)

Araştırmalar sırasında Yasuhiro Oba ve ekibi, bir adım öteye geçerek Tüm pürin ve pirimidin bazlarının örneklerine göktaşlarında rastlamayı başarmış. Oba bu başarıyı “Elde ettiğimiz bulgulara göre nükleobazların da karbonlu meteoritlerde geniş çeşitlilik gösterdiğini söyleyebiliriz” sözleriyle açıklıyor. Oba Space.com’a verdiği demeçte “Göktaşlarındaki beş birincil nükleobazın varlığı, erken Dünya’da, yaşamın başlangıcından önce genetik işlevlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunmuş olabilir.”

Hokkaido Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonucu olarak bu nükleobazların, göktaşları galakside seyahat ederken fotokimyasal reaksiyonlar sonucu sentezlenmiş olabileceği ortaya konuldu.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler