Genel

Ay’a Nükleer Reaktör Kurulabilir Mi?

NASA’nın Ay’a nükleer reaktör kurma düşüncesi teknoloji meraklılarını heyecanlandırdı. Bu proje gerçekleştirilebilir mi yoksa sadece bir düşünce ürününden mi ibaret? Detaylar yazımızda.

NASA uzay seyahatleri için kendi özel nükleer santrallerine sahip olmak istediğini duyurdu ve Amerikan Enerji Bakanlığı ile bu konuda anlaşarak 3 anlaşma yaptı. NASA bu anlaşma kapsamında, fisyon ile çalışan, 10 yıl içerisinde fırlatılmaya hazır olacak nükleer reaktör tasarımları hazırlamayı planlıyor.

Bu hedefler NASA’nın Ay görevi Artemis’in hedefleri arasına girecek. NASA bu şekilde Ay’daki projelerine daha fazla elektrik ve dolayısıyla daha fazla imkan sağlamayı hedefliyor. NASA’nın Enerji Bakanlığı ile yaptığı anlaşma sonucu Ay’da inşa edilmesi planlanan reaktörler 40 kilovat enerji üretecek.

NTV Teknoloji’nin haberine göre,NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’nden Jim Reuter, “Bu erken tasarımları geliştirmek, diğer dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için zemin hazırlamamıza yardımcı olacak”

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close