Genel

Türkiye Semalarında Görülen Işıklar Korkuttu! Starlink Uyduları Üzerimizden Geçti

Ülkemizde geçtiğimiz gece gökyüzünde görüntülenen ışıklar bazı vatandaşları korkuttu. Detaylar yazımızda.

İstanbul ve diğer bazı şehirlerden görüntülenebilen ışıklar, halk arasında merak uyandırdı. Ancak daha önce de ülkemiz üzerinde görüntülenmiş olan bu ışıklar, Elon Musk’ın Starlink projesine ait uydulardan yayılan ışıklardı.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), konu hakkında yaptığı açıklamada, görüntülenen ışıkların Starlink projesine ait uydulardan kaynaklandığını, Starlink projesinin ise internet sağlayıcısı olarak kullanılacak bir uydular bütünü olduğunu şu sözlerle belirtti:

“Uydu takım yıldızları ise dünya üzerinde her noktaya kesintisiz kapsama sağlamak için tasarlanan birden fazla uydu olarak adlandırılır. 23 Temmuz 2022 gecesi Türkiye’nin çeşitli noktalarında görüntülenen Starlink uyduları da dünya üzerinde internet ve haberleşme için başlatılan bir uydu takım yıldızı projesidir.”

Elon Musk’ın 2019 yılında başlattığı Starlink projesinin amacı, dünyanın her yerine kesintisiz, hızlı ve ucuz internet sağlamak. 2022 yılı Mayıs ayı itibariyle 400 bin aboneye sahip olan bu proje, paylaşılan son verilere göre 2600’den fazla seri üretim uyduya sahip.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close