Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelKuzey Denizi'ne Güneş Enerjisi Panellerinden Oluşan Bir Ada Yerleştirilecek

Kuzey Denizi’ne Güneş Enerjisi Panellerinden Oluşan Bir Ada Yerleştirilecek

Güneş enerjisi panellerinden oluşan bir “adacık” Kuzey Denizi üzerinde enerji üretmek için çalışmalara başlayacak. Şaşkınlık verici proje hakkındaki detaylar yazımızda.

Hollanda merkezli teknoloji girişimi SolarDuck, oldukça büyük bir projeyle adını duyuracak. 120 yıllık Alman enerji şirketi RWE ile işbirliği yapmaya hazırlanan SolarDuck, Kuzey Denizi’ne yüzen Güneş enerjisi adacıkları ya da yabancı basında ifade edilen biçimiyle “yüzen güneş enerjisi parkları” yerleştirmeyi hedefliyor.

Belçika’nın Ostend şehri kıyılarında başlatılacak olan proje öncelikle 0,5 MWp kapasiteye sahip olacak bir model ile denenecek. Merganser adı verilen projenin ilk büyük denemesi başarılı olursa, gelecek seneye kadar ticarileştirilmeye hazır olması şirketin beklentileri arasında. SolarDuck mühendisleri, Dünya’da bulunan okyanusların 360 milyon kilometrekarelik bir alanını enerji üretimine açmak istiyor. Bu şekilde hayal edilemeyecek miktarlarda enerji üretilebilir ve dünya çapında elektriğe erişim artırılabilir.

SolarDuck’ın Kuzey Denizi gibi zorlu bir test ortamı seçmesinin nedeni ise Merganser’in güvenilirliğini ve her ortama uyumlu olduğunu kanıtlamak gibi görünüyor. Merganser, açıklanan rakamlara göre 110 km/s hıza ulaşan rüzgarlara dayanabiliyor ve deniz üzerinde kullanım ömrü tam 30 yıl!

Merganser başarılı olduğu taktirde özellikle sahil şehirlerinde, yüzen güneş enerjisi parkları görmeye başlayabiliriz. Mühendisler projenin okyanusun zor koşullarına adapte etme gayreti içerisindeyken, geçtiğimiz Mayıs ayında Portekiz’in Alqueva barajında denenen 12 bin yüzen güneş paneli, Merganser’in karaya yakın bölgelerde de ne kadar başarılı olabileceğini gözler önüne sermişti.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler