Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelTürkiye’nin İlk 5G Hizmeti İstanbul Havalimanı’nda Verilmeye Başladı

Türkiye’nin İlk 5G Hizmeti İstanbul Havalimanı’nda Verilmeye Başladı

Türkiye’nin ilk 5G hizmeti, İstanbul Havalimanı’nda devreye girdi! İletişim devlerinin katılımıyla, Türkiye’nin 5G macerası İstanbul Havalimanı’nda başladı.

Türkiye 5G çağına giriyor! Saniyede 10 Gbps hıza ulaşabilen 5G, kendisinden bir önceki teknoloji olan 4G’den 100 kat daha hızlı internet sağlayabiliyor! Ülkemizde Nisan 2016’dan beri aktif olarak kullanılan 4.5G sistemi kullanıcılara 3Gbps hız sunabilirken, 5 milisaniyeden daha az gecikme vadediyordu. Ülkemizin geçmeye hazırlandığı 5G teknolojisi ile bu gecikme 1 milisaniyeye kadar indirilebiliyor.

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom firmalarının ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun katılımıyla gerçekleştirilen  ‘Türkiye’nin 5G Yolculuğu’ adlı etkinlikte ülkemizin 5G alanında attığı adımlar ve gelecek çalışmalar hakkındaki planlar dinleyicilerle paylaşıldı. Havalimanı yolcuları da etkinlik sırasında 5G teknolojisine kavuşmuş oldu.

Etkinlikte en önemli anlardan biri, Ana Partnerimiz Turkcell’in Genel Müdürü Murat Erkan tarafından yapılan açıklamalar oldu. Turkcell’in 5 yıldır 5G geliştirme çalışmaları yaptığını belirten Erkan, 5G’ye geçiş sürecinin yerli imkanlarla gerçekleştirilmesinin öneminden bahsetti ve Turkcell’in iletişimdeki öncülüğünü 5G çağında da sürdüreceğini dile getirdi.

Murat Erkan‘ın açıklamalarından bazı önemli noktalar şu şekilde sıralandı:

“Yüksek yerlilik oranımız ve AR-GE gücümüz sayesinde geliştirdiğimiz global ve yerel pilot uygulamalarla 5G konusunda da öncülük ediyoruz. Teknoloji alanında yerli ve mili ekosistemin gelişimi için iş birliklerimizi sürdürüyoruz. Bunun yanında dünya çapında önemli otoriteler ve büyük kuruluşlarda 5G standartlarının oluşturulmasında aktif rol alarak katkı sağlıyoruz.

Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği (NGMN) tarafından küresel telekom şirketlerinin de iş birliğinde yürütülen 5G deneme projelerine liderlik ettik. Güçlendirilmiş 5G deneyimi yaşatacak yeni nesil Temel Şebeke mimarisi üzerinde gerçekleştirdiğimiz testlerle 5G standartlarının oluşturulmasına katkılar sunuyoruz.

Türkiye’nin 5G yolculuğunda yerli ve millilik konusunu sadece altyapı anlamında değil, tüm 5G ekosistemini kapsayacak şekilde değerlendiriyoruz. Bu anlamda süreç boyunca yeni kullanım alanlarının keşfedilmesine ve yerli çözüm ve uygulama örneklerinin artırılmasına odaklanmanın doğru bir strateji olacağına inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, Milli Teknoloji Hamlesi hedefi çerçevesinde 5G’ye geçişin yerli ve milli imkanlarla yapılmasını önemli buluyoruz.”

Erkan konuşmasında, 5G teknolojisinin bireylerden ziyade endüstriyel alanda kullanıma yönelik yenilikler getireceğini, bu yüzden havalimanları, stadyumlar, organize sanayi bölgeleri gibi alanlarda böyle denemelerin 5G’nin adaptasyonu sürecindeki başarıyı artıracağını da ekledi.

Bakan Karaismailoğlu ise basına yaptığı açıklamalar sırasında, 2025’e kadar dünyada mobil şebekelerle iletişim alanına 1.1 trilyon dolar yatırım yapılacağını, bu yatırımın ise %80’e yakınının 5G teknolojisi ile bağlantılı olmasını beklediklerini söyledi. Bu kadar büyük yatırımların yer alacağı bir sektörde yerli ve milli imkanların geliştirilmesinin hayati nitelikte olacağı tüm katılımcıların ortak fikriydi.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler