Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaGenelAy'da Yeni Bir Mineral Keşfedildi! Changesite/Çangızit Nedir?

Ay’da Yeni Bir Mineral Keşfedildi! Changesite/Çangızit Nedir?

Çinli bilim insanları, Ay üzerinden toplanan numuneler üzerinde yaptıkları incelemeler sonucunda yeni bir mineral türü keşfetti. Detaylar yazımızda.

Çin yeni bir haberle hem astronomi hem de kimya alanında heyecan verici bir gelişmeye imza attı. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Çin Ulusal Nükleer Kurumu (CNNC) ve Çin Atom Enerjisi Otoritesi (CAEA) yaptıkları ortak çalışmanın üzerine haberi duyurdu (Meraklılar için kurumların İngilizceleri: Chinese National Space Agency, Chinese National Nuclear Corporation ve Chinese Atomic Energy Authority).

Ay numuneleri üzerinde yapılan incelemeler sonucunda keşfedilen bir tür mineralin, daha önce keşfedilmemiş ve isimlendirilmemiş bir fosfat minerali olduğunu açıkladı. Bu minerale Çin Ay Tanrıçası Chang’e’den esinlenilerek Changesite–(Y) adı verildi. Mineral Türkçe kaynaklara ise Çangızit-(Y) olarak geçirildi.

Chang’e 5, Çin’in Ay görevi kapsamında uzaya gönderilen bir araçtı. Amacı uydumuzu daha yakından tanımak ve toprak/kaya yapısını incelemekti.

Deneylerde kullanılan Ay numuneleri 2020’deki Chang’e-5 operasyonu sırasında toplanmıştı. CNNC görevlisi Vang Shuecun, yaptığı açıklamalarda, ekibinin Pekin Uranyum Jeolojisi Araştırma Enstitüsü ile yaptığı ortak çalışmalar sırasında 140 binden fazla parçacık izlediğini ve bunların içinden bir tanesinde Çangızit-(Y)’nin keşfedilebildiğini söyledi. Keşfedilen parçacığın saç telinin yaklaşık onda biri çapında olduğu da kayıtlara geçti.

Çangızit-(Y), şu ana kadar ABD, Rusya ve Çin tarafından bağımsız olarak yapılan çalışmalarda Ay’da keşfedilen 6. yeni mineral oldu. Uzay cisimlerini inceleyerek keşfedilebilecek yeni materyallerin gelecekte sağlamlık ve verim konusunda insanlığa büyük katkıları olacağı umut ediliyor.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler