Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaEndüstri 4.0Endüstri 4.0 ve IoT

Endüstri 4.0 ve IoT

Gerçek dünya teknolojisindeki en popüler iki terim, Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti’dir (IoT). Bazen neredeyse birbirinin yerine kullanılırlar, ancak bir benzerlik olsa da eşanlamlı değildirler.

Internet of Things (IoT) Nedir?

Nesnelerin İnterneti, analog dünyada her gün kullandığımız cihaz ve sistemlere dijital sensörler ve ağ teknolojileri eklemeyi içerir. En iyi bilinen tüketici örneklerinden bazıları, Nest ve Ecobee akıllı termostatlar ve Echo akıllı hoparlör de dahil olmak üzere Amazon’un Alexa destekli cihazlarıdır. Akıllı termostatların birden fazla odada sensörleri vardır ve sıcaklık üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için telefona ve internete bağlanır. Ayrıca, evde olmadığınızda veya hava durumuna göre sıcaklığı kontrol etmek için algoritmalara da bağlanabilirler. Evden ayrıldığınızda dahil algılayabilirler.

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0, üretimde otomasyon ve veri alışverişinin kullanımını ifade eder. Boston Consulting Group’a göre Endüstri 4.0’ı oluşturan dokuz temel teknoloji vardır: Otonom Robotlar, Simülasyon, Yatay ve Dikey Sistem Entegrasyonu, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, Siber Güvenlik, Bulut, Katmanlı Üretim, Veri ve Analitik ve Artırılmış Gerçeklik. Bu teknolojiler, montaj hattı boyunca ilerlemeyi koordine etmek ve izlemek için makinelerin, sistemlerin ve insanların birbirleriyle iletişim kurduğu bir “akıllı fabrika” oluşturmak için kullanılır. Ağa bağlı cihazlar sensör verileri sağlar ve dijital olarak kontrol edilir. Net etki, maliyetleri düşürürken ve tüketici tercihlerindeki, talepteki, tedarik zincirindeki ve teknolojideki değişikliklere tepki verirken, gerçek dünyadaki şeyleri hızla tasarlama, değiştirme, yaratma ve özelleştirme yeteneğidir. Endüstri 4.0, dijital üretim gerçekleştirmek için bir Nesnelerin İnterneti veya en azından bir Nesnelerin İntranetini kullanır. Tüm cihazlar, robotlar, simülasyonlar ve araçlar sensörlere sahiptir ve veri sağlar.

Nesnelerin İnterneti ve Endüstri 4.0, Üreticiler İçin Hangi Zorlukları Çıkarıyor?

Hem Endüstri 4.0 hem de IoT’nin daha önce bağımsız olan cihazları ve sistemleri birbirine bağlamayı gerektirdiği göz önüne alındığında, ortak bir endişenin güvenlik olması şaşırtıcı değildir. Akıllı cihaz kullanım trendi arttıkça bunları takip etmek ve tüm bu cihazları yönetmek daha da zorlaşacak. Endüstri, ağ güvenliği ve şifreleme gibi standart BT güvenlik teknolojileri ile yeni teknolojileri bir araya getirerek bu güvenlik endişelerini gidermek için var gücüyle çalışıyor. Hem IoT hem de Endüstri 4.0 için bir diğer engel de standartların olmamasıydı. Bu tip akıllı cihazlara sahip olmak gerçekten mükemmel, ancak hepsi verileri kendi formatlarında kaydediyorsa ve kendi protokollerini gerektiriyorsa, bunları otomatikleştirilmiş bir fabrikaya entegre etmek maliyetli ve zor olacaktır.

 

Burak Berker Özatik
Burak Berker Özatik
GÜROK - Yazılım Geliştirme Uzmanı, Elektrik - Elektronik Yüksek Mühendisi
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler