Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelGoogle Kokuyu Okuyan Yapay Zeka Geliştirdi

Google Kokuyu Okuyan Yapay Zeka Geliştirdi

Google araştırmacıları bir maddenin kimyasal yapısına bakarak kokuyu tahmin eden yapay zekâ geliştirdi.

Bir kimyasal molekülün belirleyici kokularını görselleştirmek için koku haritası kullanılır. Bu haritalarda benzer kokuları temsil edenler birbirine yakın görünür ve bu harita insanlar bir kokuyu algılamadan nasıl kokacağını tahmin etmek için kullanılabilir.

İnsanların bir sürü koku algılayabileceğini yani koku yelpazemizin geniş olduğunu biliyoruz bu sebeple koku haritası çıkarmak zordur. Aynı zamanda nasıl koktuğunu bildiğimiz nesnel koku yoktur yani herkese özeldir.

Google araştırmacıları da 5000’den fazla farklı molekülün lezzet ve koku veri kümelerini kullanarak bir sinir ağı eğitti ve buna  ‘Ana Koku Haritası’ dediler.

(Sol kısımda koordinatların direkt ton ve doygunluk değeri çevrilebildiği renk haritası, sağ kısımda ise Ana Koku Haritası’ndaki benzer kokuların konumlandırılması)

bioRxiv‘de yayınlanan makalede, araştırmacılar kapsamını araştırmak için Ana Koku Haritası ile yaptıkları testleri özetledi. Yapay zekanın doğruluğunu test etmek için 15 kişilik bir panelden, üzerinde eğitilmemiş 320 molekülün kokusunu tanımlamasını istediler. Bireyler kokuyu algıladıkça, tüm panelistlerin ortalaması alındı ​​ve bu moleküller için yapay zekanın sonuçlarıyla karşılaştırıldı.

Araştırmacılar Google blog yazısında, “Modelin tahminlerinin, ortalama bir panelistinkinden daha fazla fikir birliğine yakın olduğunu bulduk” dedi. Yani bu yapay zekâ modelinin kokuyu tahmin etme konusunda oldukça iyi iş çıkardığını gösterir.

Yapay zeka modeli aynı zamanda diğer kokulara benzerliği ve diğer hayvanlar tarafından nasıl algılanabileceğini tespit edebildi. Araştırmacılar “Haritanın çoğu hayvanda duyu reseptörlerinin aktivitesini başarılı bulduk.” dedi.

Beyza Nur Çakır
Beyza Nur Çakır
Endüstri Mühendisliği Öğrencisi, IEEE WIE Temsilcisi
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler