Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelSanat Ölüyor Mu? Yapay Zeka Sanatı Öldürecek Mi?

Sanat Ölüyor Mu? Yapay Zeka Sanatı Öldürecek Mi?

Sanatta devrim yaşanması yeni bir şey değil, ama bazıları bu seferki devrimin ölümcül olabileceğini düşünüyor.

Sanatçı toplulukları arasında yapay zeka (AI) tarafından üretilen sanat hakkındaki tartışmalar, Jason M. Allen’ın Théâtre D’opéra Spatial’inin bu yılki Colorado State Fair Fine Art Show’da dijital sanat kategorisini kazanmasından bu yana artışa geçti.

300 bin dolarlık birincilik ödülünü aldıktan kısa bir süre sonra Allen, The New York Times’a şunları söyledi: “Sanat öldü dostum. Bitti. AI (Yapay Zeka) kazandı. İnsan kaybetti.”

Sanatçı Allen yarışmadan sadece 300.000$ kazandı, ancak haber bazı çevreler için sinir bozucu oldu.

Bazı sanatçılar, AI teknolojisinin işlerini elinden alabileceğinden ve zanaatlarını öğrenmek için harcadıkları onlarca yıl ve paranın boşa çıkacağından zaten korkuyordu.

Kaliforniya merkezli film ve oyun konsept sanatçısı RJ Palmer, 25.000’den fazla beğenilen bir Tweet’te “Bu şey bizim işimizi istiyor, aktif olarak sanatçı karşıtı” diye yazdı.

Twitter gönderilerinde, yapay zeka sistemlerinin yaşayan sanatçıları ne kadar iyi taklit edebileceğini vurguladı. İncelediği bir vakada yapay zeka, sanatçıların imzalarını yeniden üretmeye bile çalıştı.

Sanatçılar her zaman başkalarından bir şeyler öğrendiler ve onlardan etkilendiler “büyük sanatçılar çalar” deyimi diye bir şey de vardır. Ancak Palmer yapay zekanın diğer sanatçıların çalışmalarından ilham almak gibi olmadığını söylüyor: “Bu, onların özünü bir şekilde doğrudan çalmak demektir.”

AI bir stili saniyeler içinde yeniden üretebilir: “Şu anda bir sanatçı benim stilimi kopyalamak isterse, onu kopyalamak için bir hafta harcayabilir” diyor Bay Palmer.

“Bu bir kişinin bir şeyi yaratmak için bir hafta harcaması demek. Bu makine ile haftada yüzlerce yeni stil üretebilirsiniz”.

Yakın zamanda piyasaya sürülen bir açık kaynaklı AI görüntü üreticisi olan Stable kurucusu Emad Mostaque, sanatçıları işsiz bırakmaktan endişe etmediğini söylüyor: “Proje, Microsoft’un elektronik tablo yazılımı Excel gibi bir araç, muhasebecilerimi işten çıkarmadım, hala ödeme yapıyorum”, diyor.

Emad Mostaque ayrıca genç sanatçılara şöyle sesleniyor “Onlara mesajım şu olurdu, illüstrasyon tasarım işleri çok sıkıcı, bu sanatsal olmakla ilgili değil, sen sadece bir araçsın”.

Yeni teknolojiyi kullanarak fırsatlar bulduklarını söylüyor: “Bu çok büyüyecek bir sektör. Para kazanmak istiyorsanız bu sektörden para kazanın, çok daha eğlenceli olacak”.

Ve zaten AI sanatını ilham almak ve para kazanmak için kullanan hali hazırda yüzlerce sanatçı var.

Salih Durmuş
Salih Durmuş
Blockchain, Metaverse ve FinTech sektörü ile ilgili konularda okumayı ve yazmayı seven, start-up kurma hayali olan, genç bir macera sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler